Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Narenciye'de pirim artışı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, narenciyede ton başına verilen 75 dolarlık ihracat priminin artırılması için tekrar görüşme yapacaklarını belirtti. Tarım Bakanı Mehdi Eker Mersin'de düzenlenen Narenciye Festivaline katılarak, eğitimini tamamlayan çiftçilere sertifikalarını verdi. Eker, burada üreticilerin ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin narenciyede verilen ihracat priminin yetersizliğinden yakınması üzerine konuyu tekrar kurula taşıma sözü verdi.

Türkiye'de 2002 yılından 2009 yılına kadar geçen süre içinde narenciye üretiminde 1 milyon tonun üzerinde bir artış olduğuna dikkat çeken Eker, 8 yıl önce Türkiye'nin toplam narenciye üretimi 2 buçuk milyon ton iken bugün bu rakamın 3 buçuk milyon tonun üzerinde olduğunu kaydetti. Türkiye'de daha çok üretim olduğu gibi sadece Mersin'in üretimi dikkate alındığında ciddi bir artış olduğunun ortada olduğunu ifade eden Eker, "Türkiye'de Mersin limon üretiminde ilk sırada. Bu süredeki artış yüzde 40 civarında. Buna dünyadaki çeşitli ülkelerde üretilen narenciyeyi de katıp iklim faktörlerini de dikkate aldığımızda bazı sorunlarla zaman zaman karşılaşıyoruz." diye konuştu.

Görevlerinin narenciyeye destek vermek olduğunun altını çizen Eker, desteği önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da verme kararlılığında olduklarını, bunun için ton başına 75 Dolar destek verme kararı alındığını söyledi. Ancak buraya gelmeden önce ilgili kişilerin dünya piyasasında bir daralma, talepte bir azalma ve üretimde artış olması nedeniyle özellikle limon başta olmak üzere nerenciye ürünlerinin fiyat bulmadığını kendisine aktardığını ifade eden Eker şöyle devam etti: "Bu nedenle de biz tabi bu konu ile ilgili bakan arkadaşların ve benim de içinde bulunduğum bir kurul var. Bu kurulun başkanı bakanımızla ben görüştüm. Bu konuyu tekrar ele alacağız. Narenciyeye, limona nasıl yardımcı oluruz, onun yollarını birlikte arayacağız. İnşallah iyi bir sonuç elde ederiz."

Ürünün iyi para etmesi için çeşitliliğin artırılmasının önemine işaret eden Bakan Eker, çiftçi eğitimine de çok önem verdiklerini kaydetti.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ürünün yetişmesinde çiftçi eğitiminin önemine dikkat çekti. Çitfçilerin yola dökerek gerçekleştirdikleri eylemi eleştiren Narenciye Tertip Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir bu tür etkinlikler düzenleyerek sorunları anlatmanın en güzel yol olduğunu kaydetti. Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel de ihracatta verilen ton başına 75 dolarlık teşvik priminin azlığından yakındı. Gökçel primin 150 dolara çıkarılmasını 75 dolarının ise nakit verilmesini istedi.

Romanya HALK OYUNLARI EKİBİNİN KATİBİN TÜRKÜSÜ BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Mersin Adnan Menderes Bulvarı'nda düzenlenen Narenciye Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 1 kilometrelik alan narenciye ürünleri ile süslenirken narenciyeli figürler ilgi gördü.

Festival alanında incelemelerde bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, kendisine ikram edilen sıkma ve börekten yerken gezi boyunca narenciye suyu içti. Eker, festival alanındaki bir tulukta ayran yayarken narenciye sandığı çakıp narenciye ayıklayan kadınlarla sohbet etti.

Romanya ve Gürcistan Halk Oyunları ekibinin gösterisi ise ilgi gördü. Romanya Halk Oyunları ekibinin gösteri sırasında Türkçe söylediği Katibin Türküsü Bakan Eker ve konuklar tarafından uzun süre alkışlandı.

Kaynak: Haberler.com

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın

Benzer Haberler