Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Limonun meyvesi 10 kuruş kabuğu 4 TL

Limon meyvesi kabuğu kurutulup 4 tl ye satılıyorYurt içi ve yurt dışı pazarlarda bu sezon umduklarını bulamayan narenciye üreticileri, kozmetik ve ilaç ürünlerinde kullanılan narenciye kabuğunun kilosunu 4 TL’den satıyor.

 

Kabuğu soyulan limonlar ise meyve suyu fabrikalarına satılarak değerlendiriliyor Mersin’in Erdemli ilçesinde narenciye ürünlerini satamayana üreticiler, kabuğunu pazarlamaya başladılar. Kurutulan limon kabukları Avrupa, Almanya olmak üzere değişik ülkelere ihraç ediliyor.

Türkiye’de 1 milyon ton civarında olan limon üretiminin 750 bin tona yakın bir bölümü Mersin ve civarında gerçekleşiyor. Üretilen limonun yüzde 12’si ıskarta tabir edilen standart dışı mal olarak elden çıkıp yok ediliyor. Ya da para etmediği için dalından toplanmayan limonlar çürüyor küf ürettiği içinde gübre olarak dahi kullanılmıyor.
Narenciye kabuğu alımlarının imdatlarına yetiştiğini belirten çiftçilerden Erhan Evci, kendisi gibi çok sayıda üreticinin narenciyenin para etmemesi sonucu ekonomik sıkıntıya düştüğünü belirterek, "Narenciye geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dalında kaldı. Milli servet çöpe gitmesin, ağaç dibine dökülen meyveler köklerine zarar vermesin diyerek meyveleri topladık. Ürünlerin kabuğunu soyarak, kurutup satıyoruz." dedi.

Evci, “20 kilo limonun sandığını piyasadan 2 TL’ye alıyorum ve 2 TL’ye soyduruyorum. 20 kilo limondan 2 kilo limon kabuğu elde ediyorum. Kilosunu 4 TL’den satıyorum. Günlük 120 kilo limondan 60 kilo kurutulmuş kabuk elde ediyorum. Günlük net olarak 250 TL kazanıyorum. Böylece hem limonunu hem de kabuğunu değerlendirmiş oluyoruz. Ayrıca mahalledeki ev kadınlarının da gelir elde etmesini sağlıyoruz. Normalde limonu sattığımızda kilosunu 10 kuruşa zor alıcı buluyoruz. Bir günde 1 kişi yaklaşık olarak 15 sandık limon kabuğu soyuyor. Sandık başına 2 TL para kazanıyor. Böylece 1 günde 30 TL’ para kazanıyor." dedi.

Limon kabuğu soymaya gelen bayanlardan Sibel Uğur,”İş sahası olmadığı için ve evde çocuklarımız olduğundan dolayı başka yere çalışmaya gidemiyoruz. Soymak için limonlar sabah kapımıza bırakılıyor akşamda geri toplanıyor. Bizde oturduğumuz yerden hem para kazanıyoruz hem de ailemize ekonomik katkı sağlıyoruz." dedi.

Kaynak:Cihan Haber Ajansı

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın

Benzer Haberler