Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Kullanım Hakları & Site Koşulları

Site Telif Hakları

Sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

  • Gencziraat.com internet sitesinin isim hakları, içeriği, şablonu, tasarımı, site içindeki tüm döküman ve yazılara ait hakları saklıdır. Sayfalarda aksi belirtilmediği sürece site içindeki hiçbir döküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne suretle olursa olsun yayınlanamaz ve kullanılamaz.
  • Site içinde yer verilen yazıları ve dosyaların her türlü hakları sayfada ismi zikredilen eser sahiplerine aittir. Eser sahibinin isminin zikredilmediği durumlarda, haklar Gencziraat.com Site Yöneticisine aittir. Bu siteden faydalanan konuklarımız, sitenin telif hakkı konusunda eser sahiplerinin tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt ederler. Hakları saklı tutulmuş eserler, sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, alıntı yapılamaz, yayınlanamaz, başka bir yerde kullanılamaz. Site içinde yer alan dökümanlar eser sahiplerinin, eser sahibinin ismi yoksa Gencziraat.com Site Yöneticisinin önceden verilmiş açık muvaffakati olmaksızın başka internet siteleri içine ya da medyalara kopyalamaz.
  • Gencziraat.com bir bilgi paylaşım platformudur.Site yöneticileri her yazılan mesajı ve mataryeli takip edemeyebilirler ve gözden kaçabilir. Bu gibi durumlarda uygunsuz bir mesajla veya telif hakkıyla korunan mataryelle karşılaştığınızda lütfen site yöneticilere bildiriniz. Gencziraat.com Lisans haklarına ve özel çalışmalara saygılıdır. Eğer yayınlanmış bir bilginin veya dosyanın lisanslı olduğunu düşünüyorsanız Lütfen site yönetimi ile bildiriniz. Gereği En kısa zamanda yapılacaktır.

Site Yararlanma Koşulları, Çekinceler, Site Sözleşmesi:

1. Gencziraat.com içinde yer alan tüm bilgi ve dökümanlar amatör amaçlarla ve ziraat mühendislerine yararlı olması gayesiyle hazırlanmıştır. Her ne kadar bu sitenin gerek güncellenmesi gerek her türlü hazırlığı aşamasında son derece itina ve dikkat gösterilmekte ise de, Site içinde yer alan bilgilerin doğruluğu ve güncelliği ve Site'den verilen linkler nedeniyle hiçbir hukuki sorumluluk kabul edilmez.

2. Site içinde yer alan zirai çalışmalar değerli Ziraat Mühendisleri tarafından hazırlanmış ve pek çoğu yüksek lisans ve doktora düzeyinde yapılmış çalışmalar olduğundan bilimsel ve güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte Gencziraat.com Sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği (ve özellikle güncelliği) konusunda hukuki bir güvence vermezler.

3. Bu sayfalardan okuyucu olarak veya her ne suretle olsun yararlanan tüm konuklarımız, bu sayfalarda yer alan tüm yükümlülük, talep, telif kuralları ve yararlanma koşullarını kabul ettikleri ve bunlara aykırı davranışlarının hukuki ve cezai sorumluluklarını gerektireceğini anladıklarını kabul ve taahhüt ederler.

4.Gencziraat.com  üzerinden alınan herhangi yazı, dosya,resim,video vs. nin doğuracağı problemlerden kullanıcı kendi mesuldür. Doğabilecek sorunlardan dolayı hiç bir şekilde Gencziraat.com mesul edilemez.

5.Gencziraat.com Sitesi siteye üye seçiminde tek taraflı insiyatife sahibidir. Siteye dilediği kişileri üye yapmak, dilediklerini üye olarak kabul etmemek veya üyelikten dilediği zaman çıkarmak ya da üyelerinin dilediğine dilediği site olanaklarından faydalanma hakkı verme hakkını mahfuz tutmaktadır. Siteye üyeliği ücretli değildir ve dolayısıyla "site üyeliği" üye nezdinde hiçbir hak doğurmaz, tüketicinin korunması hakkında kanuna tabi değildir. Üyelere ait bilgiler Gencziraat.com tarafından güvenli biçimde saklanmaktadır.

6. Site iletişim platformlarına gönderilen hertürlü iletişimin yayın hakkı gönderim tarihi itibariyle Gencziraat.com Sitesine geçer (kütüphaneye eklenen bilimsel inceleme ve makaleler hariç). Site forum alanlarına, Gencziraat.com Şerhine ve email gruba gönderilen mesajların bilahare yayından kaldırılması yazarı tarafından talep edilemez.

7. Siteye ziyaretçiler veya üyeler tarafından gönderilen mesajlar ve her türlü içeriğin yayını konusunda insiyatif site yönetimine aittir. Site yönetimi yayınlanan yazıların gerek gördüğünde içeriğini, görünümü, site içindeki yerini değiştirebilir veya yayından kaldırılabilir.

8. Sitenin faaliyet ve hizmetleri ticari bir gaye taşımamaktadır ve site tüm bu faaliyetleri ve yararlanma koşullarını önceden bir duyuru yapmadan değiştirme ya da durdurma hakkını saklı tutar.

9. Sitenin kalitesini korumak için kurallara aykırı mesajlar Alan, Forum, Site Yöneticileri  tarafından ayrıca bir uyarı yapılmadan kısmen ya da tamamen silinmekte, gerekli görülen durumlarda mesaj sahibininin siteye, site üyelerine özel sayfalara ya da siteye girişleri ve katılımları sınırlanmakta veya tamamen kaldırılmaktadır.

10. Gencziraat.com internet sitesi "herkese açık" olarak değil, "özel nitelikte" tasarlanmıştır, üyelerin erişim ve yetkileri site yönetimince belirlenir, sitede yazışmak ya da siteye erişim "hak" değil, "ayrıcalık"tır.

11. Site üyeleri ve siteden yararlanan herkes Gencziraat.com Sitesinin ilkelerine saygı duymak ve site kurallarına uymakla yükümlüdür.

12. Gencziraat.com Şerhine gönderilen şerhler "Gencziraat.com" ismine/imzasına haiz eserler (yazı,külliyat, dergi, kitap vs) haline getirilebilir/farklı formatlara (video/ses/yazı/görsel/resim vs.) dönüştürebilir, değişik medya platformlarına uyarlanabilir. Gencziraat.com tarafından oluşturulabilecek bu tip eserlerde yer alması istenmeyen notlar, Gencziraat.com şerhine hiç eklenmemelidir.

13. Gencziraat.com'a üye olurken verilen bilgilerin doğruluğu göz önünde bulundurulur. Yanlış beyanlardan dolayı oluşabilecek hatalardan Gencziraat.com sorumlu değildir. Her kullanıcı, Gencziraat.com'da yalnızca bir tek üyelik kaydı açma hakkına sahiptir. Eğer bir kullanıcının birden çok kayıt açtığı tespit edilirse, bu, Gencziraat.com kurallarının kesin bir ihlali sayılır, ve bu kullanıcının tüm üyelik kayıtları iptal edilir.

14. Gencziraat.com'a üye olurken verilen e-posta adresinin üyeye ait ve aktif bir e-posta adresi olma zorunluluğu vardır. Üyelikle ilgili tüm yazışmalarda sisteme üye olurken verilen e-posta adresi esas alınır ve bu adres kullanılır. Gencziraat.com verilen e-postanın doğruluğuna inanır ve buna göre davranır.

15. Üye olurken seçeceğiniz kullanıcı adı'na lütfen dikkat edin. Ahlaksız isimler, başkasının kullanıcı adı ile foruma katılmak, sırf üye olmak için anlamsız kullanıcı ad'ları seçmek yasaktır. Her üye kendi kullanıcı adı ve şifresinden mesuldür. Aynı kullanıcı adı farklı kişilerin kullanıcı adı olarak siteye'a girerek yazı yazması tespitinde bunlar yönetim olarak süresiz uzaklaştırılacaktır.

16. Üye ve kullanıcılar, diğer üye ve kullanıcıların (bireyler ya da kuruluşlar) özel, gizli programlarına, dosyalarına, bilgilerine ya da benzer nitelikte içeriğe sahip alanlarına izinsiz olarak ulaşmamayı, bunları kullanmamayı kabul ve taahhüt ederler. Aksi takdirde bunlardan doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluk kendisine aittir.

17. Kuralların güncellenme ve yenilerinin eklenmesi hakkı ve sorumluluğu site yöneticilerindedir. Kurallarda değişiklik olması durumunda kullanıcılar bilgilendirilir. Yeni eklenen kuralları kabul etmeyenlerin, üyeliklerinin iptalini talep etme hakları vardır.  Bu kurallar metninde bazı eksikler bulunabilir, bu durum esas amacı yok saymaya ya da kuralı geçersiz ilan etmeye neden olamaz.

 

Gencziraat.com Sitesi Forum Kuralları:

1. Foruma gönderilecek mesajlar aşşağıda belirtilen "internet forumlarına özgü genel etik kurallarına" uygun olmalıdır.

2.Forum'da yazılan mesajlardan yazarı sorumludur.

3. Bir mesaj sadece ilgili TEK alana gönderilmelidir. Birden fazla alanla ilgili gözüken mesajlar en çok ilgili bulunduğu alana gönderilmelidir. Aynı konu birden fazla kez açılmamalıdır.

4. Alanlara konusu dışında mesaj gönderilemez.

5. Forumlara politik veya dini konularla doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili mesaj gönderilemez.

6. Üyeler arasında sert tartışma ve polemikler yaratacak mesajlar foruma gönderilemez.

7. Site/forum kuralları, site/forum yönetimi ve yöneticileri ilgili görüş, öneri, eleştiri, şikayet, tavsiye niteliğindeki mesajlar ile yönetici uyarılarına yanıtlar özel mesaj, e-posta veya Site ve Forum Yöneticileriyle İletişim alanı kullanılarak site veya forum yöneticilerine gönderilmelidir. Forum içindeki diğer alanlarda ve mesajlarda bu tip konulara yer verilemez.

8.Forumdaki mesajlarınız yöneticiler tarafından gerektiğinde silinebilir, taşınabilir ya da cevap yazılamaz hale getirilebilir. Bu yöneticilerimizin forumun düzenini sağlamak için uyguladığı yöntemlerden birisidir. Yanlış bir nedenle bu uygulamalarla karşılaştığınızı düşünüyorsanız yöneticilere özel mesajlardan ya da Bize Ulaşın bölümünden göndereceğiniz mesaj ile ulaşıp öğrenme hakkınız bulunmaktadır.

9. Diğer site üyeleri, site yönetimi tarafından nezaketsiz, gayrı-ciddi, kırıcı, gereksiz sert, saygısız veya hakaret niteliğinde kabul edilecek mesajlar ile küfür, argo vs. özensiz ve istenmeyen ifade veya üslup içeren mesajlar foruma gönderilemez. Foruma gönderilecek tüm mesajların yazışma teammüllerine uygun nitelikte olması beklenir. Mesajlar düzgün bir Türkçe'yle ve "Chat Dili" kullanılmadan yazılmalı, yorum ve görüşler ciddi, objektif, gerekçeli ve özenli olmalıdır.

10. Mesajlarda bir olay anlatıyorsa, olay içinde olumsuz şekilde nitelenen kişi, kuruluş ve marka isimlerini gizlenmeli ve forum teşhir amaçlı kullanılmamalıdır.

11. Ödev, tez, sunum vb. hazırlamalarda sadece sınırlı destek, yol ve kaynak gösterme istenebilir.

Tüm İnternet Forumlarına Özgü Genel Etik Kuralları:

1. Mesajlarınızın konu bölümlerini ayrıntılı yazarak tüm okuyucular için forumu ve mesajınızı daha anlaşılır kılınız.

2. Çok kısa ya da anlamsız mesaj göndermeyiniz. Mesajlarınızın anlaşılabilir olması için ifade bütünlüğü, noktalama işaretleri ve gramer kurallarına dikkat ediniz. Unutmayınız bir mesajın değeri okuyucularının anladığı kadardır!

3. Duygu ve ifadelerinizi daha iyi anlatabilmek için SMILEY olarak adlandırılan simgeleri kullanınız.

4. Mesajlarınızı internette bağırmak ve saygısızlık ifade olarak görülen ve okunabilirliği azaltan BU ŞEKİLDE TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE yazmayınız.

5. Mesajlarında renklendirme, kalın yazma, italik yazma, altı çizili yazma, farklı yazı tipi ve boyutu kullanma gibi özellikleri makul ölçülerde ve sadece vurgu gerektiren yerler için kullanınız, mesajınızın tamamında veya büyük kısmında kullanmayınız.

6. İnternet forumlarında bir sorunun yanıt alabilme olasılığı soruyu soranın sorusunda gösterdiği gayretle DOĞRU orantılı, yanıt verenden yanıt için beklediği gereken çaba ile ise TERS orantılıdır! Soru soranın hiçbir gayret içinde olmadan özensiz bir kaç cümle ile sorduğu soru, yanıt verenin dakikalarını ayırıp ayrıntılı yanıt vermesini gerektiriyorsa sorunun yanıt alma olasılığı yok denecek kadar azdır.

7. Foruma bir soru yöneltiyorsanız, lütfen kendinizin bildiğiniz konularda (bu ya da başka forumlarda) kaç kişiye yardımcı olduğunuzu göz önüne alınız. Tek taraflı bir bilgi akışı her forumun ruhuna aykırı olduğundan, internetteki tüm forumların temeli KARŞILIKLI yardımlaşmadır. Diğer forum üyelerinin sorularını yanıtlamak veya bildiğiniz konularda yazışmalara katılmak, siz diğer üyelerin görüşlerine müracaat ettiğinizde sizin yanıt alma şansınızı da arttıracaktır.

8. İnternet forumlarında üyenin kendisini tanıtırken kullandığı üye isimleri (nick name) ve hatta bazı durumlarda profil bilgileri resmi bir nitelik taşımaz ve kişinin gerçek kimliği, mesleği, bulunduğu yer hakkında doğru bilgi vermeyebilir. Bu bilgiler siteye internet üzerinden anonim olarak kayıt yapan bir kişinin kendi bildirimden ibaret olup, pek çok durumda site yönetimleri tarafından doğrulanmayan/doğrulamayacak ciddiliği ve bağlayıcılığı bulunmayan beyanlardan ibarettir. Hiçbir internet platformunda bir üyenin rumuzu/üye ismi, profil bilgileri vs. internet dışı resmi kaynaklardan teyid edilmeden doğru kabul edilmemelidir.

9.Forum'a üye olan kullancılar hiçbir şart ve koşul altında T.C. yasalarini ya da uluslararası kanunları, anlasmaları, tüzükleri çigneyen, tehdit edici, küfürlü, örf ve adetlere karşı olan, bireyleri ve/veya toplumları küçük düşürücü ifadeler kullanan, politik ya da dini içeriği olan, genel ahlak kuralları ile bağdaşmayan mesaj yayınlayamazlar. Aksi durumda kullanım sırasında saklanan IP adresi kayıtları gerek duyulması halinde gerekli mercilere iletilir.

 

Özel mesajlar

1. Sadece iki kişiyi ilgilendiren konular, özel mesajlaşma ile halledilmelidir. Bir günde en fazla özel mesaj yazma limitiniz 30'dur.

2. Özel mesaj aracılığı ile cevap istemek, reklam yapmak ya da rahatsız edici davranışlarda bulunmak kesinlikle yasaktır. Rahatsız edilen üyeler, site yönetimine mesaj atarak ve kendilerine gönderilen mesajı iliştirerek durumu bildirdirerek gerekli işlemin yapılmasını sağlayabilirler.

 

Gencziraat.com Yorum Kuralları

1.Sitede yapılacak yorumlardan, yorum sahipleri sorumludur. Yazılan yorumlardan Gencziraat.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2.Haber içinde geçen kişi ve kurumlara, haber ve yorum yazarlarına karşı argo kelimeler, haksız surette karalamak amaçlı, kişisel hakları ihlal eden mesajlar yazılması yasaktır.

3.Yorumlarınızda türkçenin doğru kullanılmasına özen gösteriniz, Bütün kelimelerinizi büyük harflerle yazmayınız

4.Bir firma, kurum veya kişi için alenen yapılan reklam amaçlı yazılar, firma adresleri veya internet adresleri site yöneticileri tarafından gerekli görüldüğü takdirde silinebilir

5.Yorumların içinde geçen telefon numarası, kişi ismi, e-posta, adres vb. kişisel bilgiler gerekli görüldüğü takdirde silinebilir

6.Yapılan herhangi bir şikayet neticesinde Türkiye mahkemelerinin tarafımızdan isteyeceği bilgiler ilgili kurumlara kısa sürede teslim edilecektir.