Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Tarım Fuarı Adana'da tarlada düzenleniyor

Adana'da açık tarla günleri düzenleniyorGeçen yıl ilki Trakya'da gerçekleşen 'Açık Alanda Tarla Günleri Fuar'ı bu yıl Adana'da 330 bin metrekare açık alanda organize edilecek.

Alman Tarım Birliği (DLG) Fuarcılık Proje Müdürü Onur Kiraz, DLG ve Önder Çiftçi Projesi (ÖÇP) tarafından geçen yıl ilki Trakya'da gerçekleştirilen Açık Alanda Tarla Günleri Fuarı'nın, bu yıl 5-8 Mayıs tarihlerinde daha geniş bir arazide Adana'da gerçekleşecek.

Kiraz, stant kurma ve ürün ekim çalışmaları devam eden fuar alanında düzenlediği toplantıda, açık alan uygulamalı tarım fuarının Türkiye'de bir ilk olduğunu, bunu geçen yıl Trakya'da düzenlendiğini anlattı.

Geçen yılki tarla günlerinin 250 dekar alanda 99 katılımcı firma ve 26 bin 243 ziyaretçi ile gerçekleştirildiğini anlatan Kiraz, bu yıl ise Adana'nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Gerdan köyünde 330 bin metrekare alanda bu etkinliğin düzenleneceğini belirtti.

Ürünler uygulamalı görülebilecek

Bütün zirai tohumların, gübrelerin açık alanda uygulamalı olarak sergilenebileceğini anlatan Kiraz, şunları kaydetti:

"Gelen ziyaretçiler bu alanda bütün ürünleri uygulamalı, karşılaştırmalı olarak görebilecekler. Hayata geçirecekler. Tarla deneme alanlarında, ürünlerin farkları gösterilecek. Öte yandan makine demostrasyon alanları bulunacak. Buralarda, tarımsal ekipmanlar, biçer döverler yer alacak, bu alanda teşhir alanı olacak.

Ayrıca, form alanı olacak. Ziraat fakültelerinin öğretim görevlileri güncel konular hakkında bilgi verecekler. Toplamda 12 adet seminer gerçekleşecek."

Bu işin mali yönden tek başına üstlenmenin mümkün olmayacağını anlatan Kiraz, geçen yıl da kendilerine destek veren Garanti Bankasının, ana sponsorları olduğunu vurguladı.

Kiraz, benzer çalışmaların ABD ve İngiltere'nin de aralarında bulunduğu 5 farklı ülkede yapıldığını belirterek, "Ancak, biz bunlardan ziyaretçi olarak en büyüyüğüz. Yurt dışında çok fazla ziyaretçi gelmiyor. Ortalama 20-22 bin ziyaretçi geliyor. Biz geçen yıl 26 bin yaptık. Bu yılda 50 bini hedefliyoruz" dedi.

Kiraz, daha sonra basın mensuplarına fuarın gerçekleştirileceği ve çalışmaların sürdüğü alanı gezdirerek, bilgi verdi.

Kaynak: Dunya Gazetesi

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın