Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Bilinçsiz yapılan tarım tehlike yaratıyor

Bilinçsiz tarım tehlike yaratıyorTMMOB bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Eskişehir Şubesi Başkanı Yusuf Kızıldağ, tarım arazilerinin azalmasında en büyük etkenlerden birinin çiftçilerin bilinçsiz tarım yapması olduğunu söyledi.

 

Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdürü de olan Kızıldağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de istihdamın, yüzde 33’ünün tarım sektörünün sağladığını belirterek, tarımın milli gelire yüzde 13 oranında katkıda bulunduğunu kaydetti.

Kızıldağ, günümüzde tarım arazilerinin her geçen gün biraz daha azaldığını ifade ederek, uygulanan yanlış tarım politikalarının ve bilinçsiz toprak kullanımının verimli arazileri yok ettiğini bildirdi.

Türkiye’de tarım planlamalarının yapılmadığını ifade eden Kızıldağ, şöyle konuştu: "İnsanın beslenmesi için toprağa, toprağın da tarıma ihtiyacı var. Bir ülke mutlaka tarımına önem vermelidir. Eğer önem verilmezse ileride açlık sıkıntısı ortaya çıkacak. Ülkemizde yanlış uygulanan politikalar yüzünden her yıl binlerce dönüm arazi giderek yok olmaktadır. Tarım ülkesi olduğumuz halde ekmeğin ham maddesi olan buğdayı ithal eder hale geldik. Bundan 25 yıl önce bir köye gittiğimizde, köylü ekmeğini, yağını, domatesini, kısacası gıda adına ihtiyacı olan hemen hemen her şeyi kendi üretiyordu. Günümüze gelindiğinde durum çok farklı, köylülerimiz bile fabrikasyon ürünlerle beslenmeye başladı. Geleceğin en önemli sektörlerinin başında tarım gelecek. Dünya ve Türkiye nüfusu gittikçe artıyor. 2050 yılına gelindiğinde insanların beslenme sorunu yaşanacak."

-"ÜRETİCİLER VERİMLİ TOPRAĞI 5 YILDA YOK EDİYOR"-

Türkiye’de 15 yıl önce 22 milyon ton pancar üretimi yapıldığını belirten Kızıldağ, günümüzde ise bu miktarın 10 milyon tona düştüğünü kaydetti.

Kızıldağ, üretim miktarındaki düşüşün diğer tarım ürünleri için de aynı oranda olduğunu ifade ederek, şunları bildirdi: "Tarım arazilerinin azalmasında en büyük etkenlerden biri çiftçilerin bilinçsiz tarım yapmasıdır. Çiftçiler birim alandan fazla ürün alma hırsıyla toprağı kimyasal gübreye boğuyor. Bu gübrelerin yüzde 60’ı kireç, yani taştır. Bu gübreler toprağa ne kadar fazla verilirse o topraklar zamanla çoraklaşır. Çiftçi, günü kurtarma telaşındayken, gelecekte insanlığa taşlaşmış bir arazi bırakacağının farkında değil. Üreticiler 500 yılda oluşan 1 santimetrekare verimli toprağı 5 yılda yok ediyor. Organik tarımın desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekir. Üretimin Türkiye’nin her tarafında olması ve üreticilerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekir."

-"GELECEKTE MUTLAKA TOPRAKSIZ TARIMA GİRİLECEK"-

Kızıldağ, dünyada ve Türkiye’de topraksız tarım çalışmalarının yapıldığını ifade ederek, ilerleyen yıllarda insanların ayak basacak toprağı dahi bulamayacaklarını savundu.

"Gelecekte mutlaka topraksız tarıma girilecektir. Hatta kaçınılmazdır" diyen Kızıldağ, şunları söyledi: "Topraksız tarım naylon torbaların içine sadece bitki besin maddeleri konulup ürün yetiştirilerek gerçekleşecek. Dünya ülkeleri topraksız tarıma çok önem veriyor. Bunların başında İsrail geliyor. Ülkemizde 25 ziraat fakültesi var, ancak kaliteli eleman yetiştirilemiyor. Fakültelerde laboratuvarlar ve araştırma merkezleri çok yetersiz durumda. Toprağın değeri kaybedilince anlaşılacak ama o zaman işi işten geçmiş olacak."

Kaynak: Milliyet

Yorumlar (1)

  • hidroponic denilen bi sistem var suda üretim topraksız tarıma örnek verilebilir...

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın

Benzer Haberler