Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Cocopeat

 

1.jpgHindistan cevizinin kabukları ve lifleri küçük parçalara bölünerek oluşturulan doğal bir substrat’dır.


 

Dünyada 90’lı yıllardan bu yana kullanılan ve hızla yaygınlaşan bitki yetiştirme ortamının doğal pH sı 5,5-6,4 arasındadır. Gartengold Cocopeatin Hazırlanması; Parçalara bölünen Hindistan cevizi iki defa yıkanarak tuzdan arındırılır, kalsiyum ve magnezyum ilave edilir. Bu işleme Buffering adı verilir. Daha sonra kurutulmaya alınır. Kurutulan parçalar yüksek ısı ile steril edilerek preslenir. Süs bitkilerinde, kesme çiçeklerde, domates, salatalık ve biber başta olmak üzere tüm bitkilerin üretiminde kullanılır. Gartengold cocopeat blok 45 lt. su verilerek ıslatılır. Suyu emen blok yumuşar ve kısa zamanda kolayca dağıtılır. Dağılan bloktan minimum 65 lt substrat elde edilir. Bu substratı tohum, çelik ve saksılamada kullanabilirsiniz. Kuru ağırlığının 9 katı suyu ve besinleri emerek bünyesinde depolar ve bitkinin ihtiyacı oldukça bitkiyibesler. Gevşek yapısı sayesinde optimum köklenme ve büyüme ortamı yaratır. Sudan, gübreden,zamandan ve işçilikten tasarruf sağlar. Mükemmel bir drenaja sahip olan cocopeat kesekleşmez ve bulaşmaz. Uzun ömürlüdür ve ekonomiktir

23062008966.jpg

 

 

HUSK CHİPS 10-20 mm kalınlığındaki taneleri ile orkide başta olmak üzere süs bitkilerinde kullanılır. Ayrıca malçlama ve dekoratif amaçla kullanılır. Bloklar yaklaşık 65 litredir.

1532.jpg8.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
COCO-PEAT GROW BAG 
 

100x20x15 ebatlarındaki slablar domates, biber, gül, gerbera, lilyum ve
çilek için farklı karışımlardan oluşur. EC değeri yaklaşık 0.25 dir.
Slablara buffering işlemi yapılmıştır. Slab en üstte ince sonra orta ve en altta kalın tanecikler olmak üzere 3 kattan oluşur. İnce kat suyu slabın üst katmanının tamamına yayar, yanlara ve aşağıya doğru eşit dağılımını
sağlar en altta ise kalın taneler sayesinde suyun drenajı sağlanır. Böylece en üst katta yüksek su tutma kapasitesi, orta kat ve alt katta yüksek hava kapasitesi ve drenej sağlanmış olur. Slabların üzerinde drenaj delikleri
bulunur. Ürünlerimiz RHP kalite belgesine sahiptir.

n11720087303.jpg

 

Cocopeat diğer yetiştirme ortamlarına oranla ucuzdur. Sterildir, yabancı tohum ve hastalık taşımaz.7.jpg Bufferin işlemi ile tuzdan arındırılmıştır. Kalsiyum ve magnezyum ilave edilmiştir. EC değeri 250 µS/cm dır. Yüksek oranda hava iletkenliğine sahiptir.Köklenme hızlı ve sağlıklı olur. Kesekleşmez ve köklerde sıkışma olmaz. Kuru ağırlığının 9 katı su ve besinleri bünyesinde tutar ve bitkiye ihtiyacı oldukça hızlı ve düzenli olarak verir. Suyu uzun süre muhafaza eder. Mükemmel bir drenaja sahiptir.Doğal pH sı 5.5-6.4 dür ve bitkiler için elverişlidir. 

Kireç içermez.
Kuru ve hafiftir az yer kaplar.
Stoklamak ve muhafaza etmek kolaydır.
Kolay yıkanabilir bir materyaldir.
Özellikle çelik uygulamalarında ve topraksız tarımda mükemmel sonuçlar verir.

 

 

 

 

 

23062008972.jpg

 COCOPEAT KİMYASAL DEĞERLERİ 

pH oranı yaklaşık : 5.9-6.5 NH4+NO3 yaklaşık mmoll :<9.5
Mn yaklaşık mmol/l :<2.7 Na yaklaşık mmol/l :<2.5
Ca yaklaşık mmol/l :<3.0 Mg yaklaşık mmol/l :<1.0
NO3 yaklaşık mmol/l :<7.5 Cl yaklaşık mmol/l :<3.0
N yaklaşık mmol/l :<3.0 P yaklaşık mmol/l :<1.5
K yaklaşık mmol/l :<4.0 Fe yaklaşık mmol/l :<10
EC Elektrik iletkenliği yaklaşık :<0.5ms/cm
Hava iletkenliği yaklaşık :% 35-65
Nem oranı yaklaşık :%10
Organik madde oranı yaklaşık :%99

 

 COCOPEAT ŞİŞEN TABLET VE SAKSILAR4.jpg 

Cocopeatten imal edilen saksı ve diskler üretimin kalitesini arttırır. Bitkilerin gelişimi düşünülerek hazırlanan cocopeat ürünlerin pH’ı 5.8 – 6.5 olarak ayarlanmıştır. Bununla birlikte içine başlangıç gübresi ilave edilmiştir.
Gartengold cocopeat disk ve saksıda üretim yakmanın başlıca avantajları şunlardır. Yoğun su tutma kapasitesine sahiptir ve nemi uzun süre muhafaza eder. Drenajı yüksektir ve sulama ile ilgili problemleri en aza indirir.
Optimum çimlenme ve köklenme sağlar. Gözenekli ve geçirgen yapısıyla köklerin Düzenli gelişimini sağlar. Yabancı maddeleri ve hastalık etmenlerini ihtiva etmez. Dikim işleminden sonra bitki gelişimi klasik yöntemlere oranla çok daha hızlıdır. Şaşırtma İşleminde bitki şaşırtma şoku yaşamaz. Bitki kökleri ürünlerin dış yüzeyini  kaplayan fileyi rahatlıkla deler ve köklerde bir sıkışma yaşanmaz.  Hızlı ve kolay dikim sağlar. İşçilikten ve zamandan büyük tasarruf sağlar. Stoklamak ve muhafaza etmek kolaydır.
 

 

 

 

 

 

Avantajları/faydaları

 

Cocopeat ürünlerinin, peat’e göre pek çok

 

faydası vardır:

 

· Yüksek fiziksel istikrar

 

· Mükemmel su tutma özellikleri

 

· Sıkıstırılmıs halde, dünya çapında

 

sevkıyat kolaylığı

 

· Depolama ve elleçleme maliyetlerinde

 

muazzam tasarruflar

 

· Yıl boyunca kullanılabilme

· Çevre dostu· Yenilenebilir malzeme 

Benzer Konular