Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Devlet çiftçiyle ortak oldu

Devlet çitçi ile ortak oluyorTarım Bakanı Eker, 2011 yılında başlatılan kampanyayla altyapı hibe oranını yüzde 75'e çıkardıklarını söyledi ve ekledi: Sermayenin yüzde 50'sine ortağız, kârın ise hepsi sizin..

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2011 - 2015 dönemi Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Manisa'da açıkladı. Tarım Bakanlığı bu yıl çiftçiye 6 milyar hibe desteği verecek. Geçen yıl 78 bin projeye hibe desteği verilirken bu yıl 100 proje desteklenecek.

36 MİLYAR LİRA NAKİT VERİLDİ

Eker, 2002 ile 2010 yılları arasında çiftçiye toplam 36 milyar TL nakit destek ödediklerini, sübvansiyonların, fiyat desteklemelerinin ve altyapı yatırımlarının bunun içinde olmadığını söyledi. Eker, 2011 yılında hazirana kadar 6 milyarın yüzde 90'ının ödenmiş olacağını ifade etti.

ALTYAPIYA YÜZDE 75 DESTEK

2011 yılında başlatılan 2. kırsal yatırımları desteklenmesi programında bazı yenilikler olduğunu belirten Eker, daha önce 500 bin lira olan tarıma dayalı sanayi yatırımı limitinin 600 bin liraya çıkarıldığını, böylece 600 bin liralık bir yatırımın yarısının devlet tarafından hibe olarak karşılanacağını anlattı.

30 MAKİNE VE EKİPMAN

Eker, "Altyapı yatırımlarında ise hibe oranı yüzde 75'e çıkarıldı. Yani çiftçimiz 100 bin liralık damlama sulama sistemi kurduğunda bunun 75 bin lirasını biz vereceğiz" dedi. Yeni dönemde tarımsal tesisler için toplam 1.5 milyar hibe desteği verileceğini, bu miktar kadar da vatandaş koyacağı için toplam 3 milyarlık yatırım yapılacağını, bunun da istihdamı artıracağını kaydetti.

Eker, "Programın sloganı, yüzde 50 sizden, yüzde 50 bizden. Sermayenin yüzde 50'sine ortağız, kârın ise hepsi sizin" dedi. Bakan Eker çiftçinin kullandığı 30 çeşit makine ve ekipmana da yüzde 50 elli destek vereceklerini belirterek, "2007-2010 arasında 78 bin projeye hibe desteği sağladık. Yeni dönemde bunu 100 bin projeye çıkardık" dedi.

YAPTIKLARIMIZI ANLATALIM

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da daha önceki seçim döneminde hükümetin en zayıf karnının tarım olduğunun söylendiğini hatırlatarak, "Yaptıklarımızı anlatamama sorununuz vardı. İyi rakamları gördüğümüzde bize haksızlık yapılıyor diye düşünebiliriz. Ama vatandaş haksızlık yapmaz. Yanlış varsa bizdedir, demek ki yaptıklarımızı iyin anlatamıyoruz diye düşündem lazım. Yanlış varsa düzelteceğiz, eksik varsa gidereceğiz, doğruyu devam ettireceğiz" diye konuştu.

2 BİN 500 DANIŞMAN ALINACAK

Eker, daha önce 5 bin köye veteriner ve ziraat mühendisi görevlendirildiğini, bu yıl yine köylerde tarımsal danışman olarak çalışmak üzere 2 bin 500 veteriner ve ziraat mühendisi daha alınacağını açıkladı. Eker, "Bunlar masabaşında oturmayacaklar, çiftçinin tarlasında, ahırında çalışacaklar. Her biri sadece bir köyle sorumlu değil, etrafındaki 4-5 köyü de onlara zimmetliyoruz" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Arınç ve Bakan Eker, Manisa'daki programın ardından Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi'nde Şıra Sirke Üretim Tesisi ile birlikte 95 tarımsal sanayi tesisinin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Kaynak: Dünya Bülteni

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın