Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Teknoloji ve Bilgi Tarla ve Ahırla Buluşturulmalı

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılıktan kurtulmak için teknoloji ve bilginin tarla ve ahırla buluşturulması gerektiğini belirtti.

Günaydın, Ziraat Mühendisleri Odası Kayseri şubesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1954 yılında kurulan ve kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan Ziraat Mühendisleri Odası'nın 40 binden fazla kayıtlı üyesinin bulunduğunu bildirdi.
Türkiye'nin nüfusunun 72,5 milyona ulaştığını, artan nüfusa rağmen tarım ve hayvancılıkta ülkenin ihtiyacını karşılayacak düzeyde artış yaşanmadığını dile getiren Günaydın, şunları söyledi:
'Araştırmalara göre bu topraklarda gelecekte 100 milyon nüfus yaşayacak. Bu önemli bir güçtür. Ama aynı zamanda bu nüfusu doyurmakta önemlidir. Türkiye'de ekili alanların yüzde 75'inde hububat vardır. Bunların çoğunluğunu da buğday ve arpa oluşturur. Türkiye kuraklık olduğu dönemlerde 17 milyon ton buğday üretti. İklim şartları iyi olduğu yıllar bu rakam 21 milyon tona çıkar. Acıdır ki Türkiye yılda 1,5-2 milyon ton buğday ithal ediyor. Buğdayın ithalat faturasının artacağı da öngörülmelidir. Diğer yandan, Türkiye'de 1980 yılında 16 milyon büyükbaş, 50 milyon küçükbaş hayvan vardı. Şimdi büyükbaş hayvan sayısı 10 milyon 750 bin, küçükbaş hayvan sayısı 23 milyona düştü. Nüfus artarken hayvan varlığının azalması da dışa bağımlılığı artırıyor.'
Kırmızı et üretiminde de ciddi düşüş yaşandığını kaydeden Günaydın, 10 yıl önce 500 bin ton et üreten Türkiye'nin geçen yıl 412 bin ton kırmızı et ürettiğini söyledi.
Türkiye'nin en geç 2050 yılında 30 milyon ek nüfusun daha ihtiyacını karşılamak durumunda kalacağını ifade eden Günaydın, 'Tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılıktan kurtulmak için teknoloji ve bilgiyi tarla ve ahırla buluşturmalıyız. Daha az maliyet ve daha çok verimle tarım meselesini çözmeliyiz' dedi.
AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya da, Türkiye'de tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş ile birlikte tarımsal üretimde azalma yaşandığını, ancak iktidarları döneminde üretimin artış gösterdiğini belirtti.
Tarımsal desteklemelere önem verdiklerini vurgulayan Öksüzkaya, geçen yıl 5,7 milyar lira tutarında tarımsal destekleme yapıldığını, ithalata karşın ihracatta da artış olduğunu ve tarımsal ihracatın 3 milyar dolardan 11 milyar dolara çıktığını bildirdi.
Konuşmaların ardından odanın şube merkezi hizmete açıldı. AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel ve CHP İl Başkanı Enver Özdemir'in de katıldığı açılışın ardından davetliler şube binasını gezdi.

 

Kaynak: AA

Yorumlar (1)

  • TURKIYE,,Son yilarda,tarimda ve tarim tekniginde,cok ileri giti.Basbakan, TAIP ERDOGAN ,COK IYI YERE TURKIYEY GUTURIYOR.ALLAH UZUN OMUR VERSIN SELAMLAR BUTUN TURKIYEYE.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın