Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hayvanını küpeletmeyen üreticiye 500 TL ceza

Hayvanını küpeletmeyene 500 Tl cezaVeteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu'na eklenen yeni hüküm kapsamında hayvanlarını küpeletmeyen üreticilere 500 TL para cezası getirildi.

Avrupa Birliği'ne(AB) giriş süreci içinde açılan 12. fasıl çerçevesinde Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği ile yeni doğan hayvanların 20 gün içinde küpelenerek kayıt altına alınması zorunlu oldu. Ancak hayvanlarını kayıt altına aldırmayan yetiştiricilere idari para cezası uygulanacağına ilişkin herhangi bir hüküm getirilmemişti. 13 Aralık'ta yürürlüğe girecek 5996 sayılı Kanun'un 7. Maddesi ile hayvanlarına küpe taktırmayan üreticilere idari para cezası uygulanacak.

Malatya Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Hayvan Kimlik Sistemi'ne getirilen bazı değişiklikler kapsamında sığırların küpeleme işleminin 13 Aralık 2010 tarihine kadar tamamlanacağını bildirdi. Aygül şunları söyledi: "Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu'nun 7. maddesinde belirtilen şartları yerine getirmeyenlerle ilgili aynı kanunun 36. maddesi gereğince, büyükbaş hayvanlarını küpeletmeyen ve kayıt altına aldırmayan, işletmelerini kaydettirmeyenler, işletmelerine giren veya işletmelerinden çıkan hayvanlarla, yeni doğan, ölen veya kesilen hayvanlarını bildirmeyenlere 500 TL idari para cezası uygulanacak. Yetiştiricilerimizin mağdur olmamaları için işletmelerindeki mevcut her yaştaki tüm sığır cinsi küpesiz hayvanlarını 12 Aralık'a kadar tarım müdürlüklerine müracaat ederek hayvanlarını kayıt altına aldırmaları gerekir."

 

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın