Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Tarımsal Üretime Kdv Muafiyeti ve AR-GE'ye Yüzde 90 Vergi İndirimi

tarimsal_yeterlilik.jpgSanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, lisanslı depoculukta KDV'den süresiz, gelir ve kurumlar vergisinden ise 5 yıl muaf tutulacağını, AR-GE'ye ise yüzde 90'a kadar gelir vergisi indirimi sağlanacağını açıkladı.

AR-GE desteğiyle yeni ürünler geliştirilmesi ve maliyet avantajı sağlanırken, tarımsal ürünlerde ürün senediyle mallar depodan çıkarılmadan senet el değiştirmesi yoluyla ticaret kolaylaştırılacak.

Ekonomik krize karşı tedbirlerini artıran hükümet, bir yandan IMF ile anlaşmaya çalışırken, diğer yandan reel sektöre yönelik vergi kolaylığı getiriyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan Gelir Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapılarak, tarımsal üretimde lisanslı depoculuk ve AR-GE teşviklerinde devrim niteliğinde değişiklikler yapıldığını açıkladı. Çağlayan, şirketlere AR-GE ve yenilik personelinin gelir vergisini yüzde 90'a kadar indirim sağlanacağını kaydetti.

Bakan Çağlayan, tarımsal üretimde ürünlerin değer zincirini oluşturan Lisanslı Depoculuk sisteminde ise KDV muafiyeti ile gelir ve kurumlar vergisinden 5 yıl muaf tutulacağını vurguladı. Çağlayan, Lisanslı Depoculuğa sağlanacak vergi muafiyetiyle; tarım ürünlerinin sağlıklı ortamlarda depolanmasını, kalite ve standartlarının belirlenmesini, ürün senedi yoluyla mülkiyetin temsili sağlanmasıyla ticareti kolaylaştırmayı, arz-talep dengesini sağlamayı ve üreticilerin ekonomik çıkarlarının korunmasının amaçlandığını bildirdi. Çağlayan, üreticilerin depoladıkları ürünlerini ihtiyaçları olduğu dönemlerde sattığını belirterek, ürün senediyle malların depodan çıkarılmadan lisanslı depoda kalarak, ürün senedinin el değiştirmesiyle ticaretin kolaylaşacağını kaydetti.

Kaynak: Haberler.com

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın