Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Tarımda destek primi hayal kırıklığı yarattı

cifci_destek.jpgIMF ile yapılan görüşmelerin ardından önce çiftçinin ümüğü sıkıldı. Tarımsal ürünlere verilen yeni prim miktarlarının toplamı 5.5 milyar YTL'den 5 milyar YTL'ye çekildi.

Yurtiçinde 2008 yılında üretilen tarımsal ürünler için verilen destekleme primleri miktarı yeniden belirlendi. Değişiklikle destek primi buğdayda 5 kuruştan 4.5 kuruşa, pamukta 30 kuruştan 27 kuruşa düşürüldü. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2008 yılı ürünü prim miktarlarında artış bekleyen üreticilerin Resmi Gazete'de yayımlanan yeni prim miktarlarıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını belirterek, "IMF ile yapılacak stand-by anlaşması henüz imzalanmadan tarıma ve çiftçilere zarar vermeye başladı" dedi. Bayraktar, değişiklikle, 5.5 milyar TL olan tarımsal destekleme bütçesinin, 5 milyar TL'nin altına düştüğünü ifade etti.
IMF ile yapılan görüşmelerin ardından bütçede kısıtlamalara gidilmesi kararlaştırılmıştı. Prim desteğinin düşürülmesinde bu kararın etkili olduğu belirtiliyor. 
"2008 Yılı Ürünü Hububat ve Baklagil Üreticilerine Destekleme Primi Ödenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği"nde değişikliğe gidildi. Buna göre kilogram başına buğday için 4.5 Kr, arpa, çavdar ve yulaf için 3.6 Kr, çeltik, kuru fasulye, nohut ve ve mercimek için de 9 Kr destekleme primi belirlendi. Söz konusu tebliğ, 17 Aralık 2008 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Başvuru süresi
Öte yandan "2008 Yılı Ürünü Kütlü Pamuk, Yağlık Ayçiçeği, Soya Fasulyesi, Kanola, Dane Mısır, Aspir ve Zeytinyağı Üreticilerine Destekleme Primi Ödenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği" de yeniden düzenlendi. Buna göre 2008 yılı ürünü destekleme primi miktarları kilogram başına; kütlü pamuk için 27 Kr (sertifikalı 32.4 Kr), yağlık ayçiçeği için 18.9 Kr, soya fasulyesi için 20.7 Kr (sertifikalı 24.75 Kr), kanola için 20.7 Kr, dane mısır için 3.6 Kr, aspir için 20.7 Kr ve zeytinyağı için 18.9 Kr olarak belirlendi.
Destekleme primi ödemesinden yararlanmak isteyen üreticilerin son başvuru tarihi kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola ve aspir için 1 Nisan 2009, dane mısır için 30 Nisan 2009 olarak yeniden düzenlendi. Bu tarihten sonraki başvurular kabul edilmeyecek. Destekleme primi ödemesinden yararlanmak isteyen zeytinyağı üreticilerinin tasiriye faturaları ile yapılacak son başvuru tarihi ise 2 Haziran 2009, ancak bu tarihten sonra satılan zeytinyağlarına ait alım satım belgelerinin son teslim tarihi ise 1 Ekim 2009 olarak belirlenirken bu tarihten sonraki başvurular alınmayacak. Tebliğ, 25 Ekim 2008 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

TZOB'dan tepki
Türkiye Ziraat Odaları (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2008 yılı ürünü prim miktarlarında artış bekleyen üreticilerin yeni prim miktarlarıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Bayraktar, 2008 yılında çiftçinin ürünlerinin para etmediğini, ürün fiyatlarındaki artışların enflasyonun çok gerisinde kaldığını vurguladı. Bayraktar, "2009 yılına ait tarımsal destek bütçesi 5.5 milyar TL olarak açıklanmıştı. Bütçede yüzde 13-14 artışlar olduğu halde, tarım için ayrılan kaynağın yüzde 1,9 artırılmasının sebebi anlaşılamamıştı. Ancak, bu miktar bile yetersiz olmasına rağmen Tarımsal Destekleme Bütçesi'nde yüzde 10 kesinti yapıldı. Bu durumda, yaklaşık 5.5 milyar TL olan tarımsal destekleme bütçesi, 5 milyar TL'nin altına düştü" diye konuştu.
Türkiye'de prim sisteminin, üretimin yönlendirilmesi, üreticilerin gelir seviyelerinin korunması ve tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanması gibi amaçlarla uygulandığına işaret eden Bayraktar, ancak prim miktarları yetersiz kaldığı için bu amaçlara ulaşılamadığını belirtti. Yeni açıklanan yeni tohumluk destekleri ve prim miktarlarının hükümetin tarıma verdiği önemin göstergesi olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Bayraktar, harcamalarda kısıntı gündeme gelince ilk akla gelen ödeneklerden birisinin tarım destekleri olduğunu kaydetti.

2008 yılında 30 kuruş ödenecek olan pamuk priminin 27 kuruşa düşürüldüğünü belirten Bayraktar, "Aynı şekilde ayçiçeğine ödenecek prim miktarı 21 kuruştan 18.9 kuruşa, mısıra ödenecek pirim ise 4 kuruştan 3,6 kuruşa, zeytinyağına ödenecek prim 21'den 18.9 kuruşa, buğdaya ödenecek prim 5'den 4.5 kuruşa düşürülmüştür" dedi.

Kaynak :Referansgazetesi.com

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın