Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Kırsal Kalkınma Desteği 250 Milyon Tl'ye Yükseltildi

kirsal_kalknma.jpgTarım ve Köyişleri Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Desteklenmesi Programı Bütçesini Yüzde 83 Oranında Artırarak 136 Milyondan 249 Milyon Türk Lirası'na Yükseltti. Teşkilatlanma ve Destekleme (Tedgem) Genel Müdürü Mehmet Taşan, 2009 Yılında Kırsal Kalkınma Programı Çerçevesinde 249 Milyon Tl Hibe Desteği Verileceğini Bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Desteklenmesi Programı bütçesini yüzde 83 oranında artırarak 136 milyondan 249 milyon Türk Lirası'na yükseltti. Teşkilatlanma ve Destekleme (TEDGEM) Genel Müdürü Mehmet Taşan, 2009 yılında kırsal kalkınma programı çerçevesinde 249 milyon TL hibe desteği verileceğini bildirdi.

TEDGEM Genel Müdürü Taşan, Antalya'da düzenlenen Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Desteklenmesi Programı değerlendirme toplantısına katıldı. 81 ilin destekleme şube müdürlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Taşan, 2008 yılında kırsal kalkınma programlarını destekleme çerçevesinde 791 proje kabul ettiklerini, 3 bin 497 adet de ekipman alımı gerçekleştirdiklerini bildirdi. Program kapsamında geçen yıl 136 milyon TL ödeme yaptıklarını kaydetti.

Dünya Bankası'nın desteğiyle 2005 yılında 16 ilde, Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı'nın başlatıldığını kaydeden Taşan, projenin 2006 yılında Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı adı altında 65 ile yayıldığını, şu anda da 81 ilde uygulandığını belirtti. TEDGEM Genel Müdürü'nün verdiği bilgilere göre, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı desteklemem politikasını 2009 yılında değiştirecek. Destekler bundan sonra havza bazlı olacak. Bölgelerin öne çıkan ürünlerine destek verilecek.

DANIŞMANLA ÇALIŞAN ÇİFTÇİ DESTEKLENECEK

Bakanlık, 2009 yılında çiftçiye verdiği desteğe danışmanlık hizmetini de ekledi. Taşan, 2009 yılından itibaren ilk defa çiftçiye danışman desteği verileceğini duyurdu. Söz konusu destek için 24,9 milyon TL kaynak aktarıldığı bilgisini veren Taşan, "İlk defa bu uygulamayla ülkemizde bilgiye, danışmanlık hizmetine destek verilmiş oldu. Bu desteğin kararnamesi şu anda Başbakanlık'ta. Karar çıkınca hemen tebliğini yayınlayacağız. Danışmanlık hizmeti satın alan çiftçilere destek verilecek." diye konuştu.

Şimdiye kadar yürütülen yayıncılık hizmeti anlayışına sertifikalı tarım danışmanlık yönetmeliğini çıkararak değişik bir açı getirdiklerini vurgulayan Genel Müdür, bundan sonra sadece kamuyla değil, sivil toplum kuruluşları ve özel sektöründe içinde olduğu çoğulcu bir yayın sisteme geçildiğini dile getirdi. Taşan, aralarında üniversitelerin de bulunduğu 40 kuruluşu danışmanlık eğitimi vermekle yetkilendirdiklerini bu kursları tamamlayan bin 400 kişinin sertifika almaya hak kazandığını bildirdi.


BİN KÖYE BİN TARIM DANIŞMANI SAYISI 10 BİNE ÇIKARILACAK

TEDGEM Genel Müdürü Taşan, 2004 yılında 'Bin Köye Bin Tarım Danışmanı' projesi başlattıklarını bu çerçevede bin ziraat mühendisi ile veteriner hekiminin köylerde görevlendirildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Bu 3 yıllık bir projeydi. Bunu biraz ıslah edilerek 2007 yılında değiştirdik. Tarımsal yayın geliştirme projesi adı altında yeni bir uygulama başlattık. Bu çerçevede, 2 bin 500 ziraat mühendisi ve veteriner hekimi köylerde sözleşmeli olarak danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Bu proje devam ediyor. Bu yılda 2 bin 500 kişi bu projeye dahil edilecek. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu sayının 10 bine çıkarılmasını planlıyoruz." (CİHAN)

Kaynak: Sondakika.com

Yorumlar (2)

  • Burada okuduğumuz haberleri bakanlık,kablumbağa hızıyla değil de tavşan hızına olursa daha iyi olacak.Bizden çok geri olan ülkeler bile bizi geçiyor.Türk çiftçisini bir an önce kalkındırma yoluna bakın.Çok kan kaybediyor.Gençleri ümitlendiriyorsunuz arkası gelmiyor. Bu konuda da bürokrasi aşırı vurdum-duymaz hareket ediyor. Bakan Beylerin de dikkatine...

    0 Beğen
  • Ben yirmi yıldır çiftçilikle uğraşmaktayım.Tarım sektörüne verilecek destekler Tarım bakanlığı tarafından çok güzel söylemlerle sık sık ifade ediliyor.Bu destekler tarım sektörüne çok geç verilmektedir.Bu da çiftçileri zor duruma düşürmektedir.Çünkü geç gelen destek destekten çok köstek olmaktadır.Çiftçilerin arzusu desteklerin zamanında verilmesidir.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın