Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Erciyes Dağı'nda Yeni Bir Bitki Bulundu

Erciyes DağıBitki türü bakımından zengin bir yapıya sahip olan Kayseri Erciyes Dağı'nda yeni bir bitki türü keşfedildi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Vural tarafından yapılan incelemelerde, keşfedilen bitki türüne Dianthus Aytachii ismi verildi.

Erciyes Dağı'nın 2600 metre yüksekliğindeki kayak pistlerinin bulunduğu 10 kilometreden daha küçük bir alanda keşfedilen bitki türünün 0.5 ile 7 santimetre boya sahip olan ve beyaz-kırmızı taç yaprakları bulunan yumak şeklinde bir karanfil türü olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Vural, bitkinin isminin Türk botanikçi Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Aytaç'a atfen verildiğini bildirdi.

Dianthus aytachii bitkisinin nesli tehlikede olan ve acil olarak korunması gereken bir tür karanfil olduğu bilgisini veren Vural, "Erciyes Üniversitesi tarafından desteklenen ve dağın nadir bitki türlerini konu alan bir proje sırasında bu türü keşfettik. Daha önce çeşitli botanikçiler tarafından Erciyes Dağında keşfedilerek bilim dünyasına tanıtılmış 45 bitki türü daha bulunuyor. Uluslar arası ölçütlere göre (IUCN), Erciyes Dağı Kayak pistleri çevresinde 2 bin 700 metre de yetişen bitkinin soyu en üst seviyede (CR-soyu kritik tehlikede) tehlike altında bulunuyor. O nedenle mutlaka koruma altına alınması gerekiyor" diye konuştu.

Bölgenin kayak pisti olması nedeniyle koruma çalışmalarının çok dikkatli yapılması gerektiğine dikkat çeken Vural, ilgili kişilerin kendileriyle irtibata geçmesinde fayda olacağını söyledi.

Erciyes Dağı'nın Türkiye'nin en önemli bitki alanlarından biri olduğunu dile getiren Vural, ''Yeni keşfedilen dianthus aytachii bitkisi ile 3 bin 916 metre yükseklikteki Erciyes Dağı'nda yetişen bitki türü sayısı bin 171'e yükseldi. Bunların 46'sı ilk defa Erciyes Dağı'nda keşfedilerek bilim dünyasına kazandırıldı. 11 bitki türü ise dünyada sadece Erciyes Dağı'nda bulunuyor'' açıklamasında bulundu.

 

Kaynak : Haberler.com

Yorumlar (1)

  • biz millet olarak toprağımıza sahip çıkmıyoruz bitkilere mi sahip çıkılacak sadece üstüne basıp ezmekle yetiniriz kıymetini bilmeyiz medic(yonca) bitkisini herkes biilir avurturalya toroslardan bu bitkiyi alıp ülke ekonomisini düzeltirken bizse sadece bakınmakla yetiniyoruz.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın