Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Dünya Buğday Stoğu Rekora Koşuyor

bugday_tarla.jpgUluslararası Hububat Konseyi'ne göre, dünya buğday üretimi tüketimin 20 milyon ton üzerinde olacak. 2008/09 sezonunda 687 milyon ton düzeyinde olduğu belirtilen dünya buğday üretiminin, Temmuz 2009/Haziran 2010 döneminde, 25 milyon ton azalışla 662 milyon ton seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Konsey, verimlerin AB, ABD ve Ukrayna'da beklentilerin üzerine çıktığını ancak kuru havanın Kazakistan ve İran'da ürünü etkilediğini belirtiyor. IGC, Arjantin ve Avustralya'da yakın zamanda ekimi yapılan ürünlerin daha fazla yağmura ihtiyacı olduğunu da vurguluyor.

Dünya buğday tüketiminin ise geçen yıla göre 1 milyon ton artışla 642 milyon ton düzeyinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Buna göre, dünya buğday üretimi, tüketimin 20 milyon tonun üzerinde olacak.

IGC, 2008/09 sezonunda 136 milyon ton düzeyinde oluştuğu belirtilen dünya buğday ticaretini ise Temmuz 2009/Haziran 2010 döneminde, geçen yılın 23 milyon ton altında 113 milyon ton düzeyinde öngörüyor.

Raporda, yükseltilen rekolte tahminleri sonrasında AB ve ABD'nin ihracat öngörülerinin artırıldığı, buna karşın kısıtlı ihraç edilebilir arzları nedeniyle Kanada ve Arjantin'in ihracat tahminlerinin ise azaltıldığı ifade ediliyor.

Üretim ve tüketim tahminleri ışığında, dünya buğday stoklarının ise geçen yıla göre 20 milyon ton artışla 183 milyon tona ulaşması bekleniyor.

IGC, beş başlıca ihracatçı ülkenin (AB, ABD, Arjantin, Avustralya, Kanada) 2008-2009 sezonunda 45 milyon ton olarak gerçekleştiğini tahmin ettiği dönem sonu buğday stoklarının 2009-2010 dönemi sonunda, 46 milyon tona çıkacağını tahmin ediyor.

Kaynak: Haberler.com

Yorumlar (1)

  • BU GERÇEKTEN ÖNEMLİ Bİ ARTIŞ HEM ÇİFTÇİYE HEM PAZAR OLANAKLARINDAKİ FİYATLANDIRMAYA..FAKAT BÖLYLE Bİ BEKLENTİ TAHMİN OLARK YAKIN ZAMN OLMASINA RAGMEN ÇİFTÇİNİN HALA YÜZÜ GÜLMÜYOR..GÜBRE FİYATI ÜRETİMİN ÜSTÜNE ÇIKIYOR EE O ZAMN BU ARTIŞ OLDGUNDA HALA DEVAM MI EDİLCK BU UYGULAMAYA..O ZAMN GÜBRE FİYATLARI İNDİRİLSİN..Kİ ÜRETİMDEKİ KAR HEM ÜRETENE HEM İŞLEYENE HEM TÜKETİCİYE YARASIN Dİ Mİ!TEŞEKKRLER..

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın