Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

"30 kuruşa mal edilen patates 20 kuruşa dahi satılamıyor"

patates2.jpgTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticinin girdi fiyatları artarken, ürün fiyatlarındaki düşmeye dikkat çekerek, "Sofralarımızın temel gıda maddelerinden olan patatesi üreten üreticilerimiz, zaman zaman olduğu gibi bu yıl da pazarlama problemi ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu sorun nedeniyle üreticilerimiz, kilogramını 30 kuruşa mal ettiği patatesi 20 kuruşa dahi satamaz duruma gelmiştir" dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar yaptığı açıklamada, bazı yerlerde patates fiyatlarının 17 kuruşa kadar gerilediğini, geçen yıla göre girdi fiyatlarının ortalama olarak yüzde 33 artarken, patatesin fiyatının ise yüzde 28 düşüş gösterdiğini belirtti. Yaşanan ekonomik krizin patates üreticisini de zor durumda bıraktığını vurgulayan Bayraktar, "Üreticimizin elindeki patates acilen pazarlanmalı, üreticimizin emeği ve alın teri, milli servetimiz heba edilmemelidir" uyarısında bulundu. Bayraktar depolarda çürümeye yüz tutan patatesin hem çiftçinin emeğinin zayi olması hem de Milli servetin heba olması anlamına geldiğini belirterek, "Düşen fiyatların yanı sıra Niğde, Nevşehir, Afyon gibi üretimde önde gelen illerimizde ürünün yüzde 50'si depolarda beklemektedir. Patatesin pazarlanamaması halinde ürün depolarda çürüyecek" dedi. Bayraktar şunları kaydetti:

"Eldeki ürün acilen pazarlanmalıdır. Ürünün heba olmaması bakımından, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı askeri birlikler, Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan hastaneler, Adalet Bakanlığı'na bağlı cezaevi kurumları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu'na bağlı birimler, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı yurtlar, Belediyeler devreye sokularak eldeki stoklar acilen eritilmelidir. Ayrıca stoklarda bekleyen patatesler için ihracat desteği sağlanmalı, taze patatese ihracat iadesi verilmelidir."

Kaynak: Referansgazetesi.com

Yorumlar (1)

  • Maalesef hez zamnaki olaylar .. Fınıkta, cevizde, domateste vs vs. Ürettirmiyorlar sattırmıyorlar.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın