Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

GAP'da hayvansal atıklardan biyogaz üretilecek

GAp bölgesinde biodizel üretimi yapılacakDevlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin uygulanacağı bölgede hayvansal atıklardan biyogaz ve elektrik üretileceğini söyledi. 'Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi' toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, dünyanın yeni bir kalkınma paradigmasına doğru gittiğini söyledi. Küresel ısınma ve küresel krizin kalkınma tartışmalarını yeni bir çerçeveye yönlendirdiğini aktaran Yılmaz, projenin bu noktada büyük önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye'nin enerjiye bağımlı olduğunu, cari açığın da enerji ithalatından kaynaklandığını kaydeden Yılmaz, yenilebilir enerji potansiyelinin Türkiye tarafından süratli bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, "Evlerini yalıtımından, işletmelerdeki teknolojiye kadar yapılacak çok şeyimiz var. Bu noktada yapılacak çalışmalar cari açığımızı azaltacaktır." dedi.

Yenilenebilir enerji projesini Güneydoğu Anadolu Bölgesi için son derece anlamlı olduğunu kaydeden Yılmaz, "GAP Eylem Planı ile birlikte çalışmalar yeni ivme kazandı. GAP ile ilgili büyük yatırımlar içeren planı hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. En yenilikçi ve dikkate değer bir proje. Bölgesel kalkınmanın çok boyutlu yapısı içinde. Ülkemizin enerji politikalarını desteklerken sosyal, kültürel politikalarımızı destekliyor. Bölgede istihdamın arttırılması ve göçün yavaşlatılması için yenilenebilir enerjiden yararlanmak istiyoruz. Yapılacak çalışmalar bölgeyi ara ve kalifiye eleman açısından geleceğe hazırlayacak." değerlendirmesini yaptı.

Yılmaz, GAP bölgesinde turizm yatırımlarında ciddi atılım yaşandığını kaydetti.

Kaynak: Cihan H. A

 

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın

Benzer Haberler