Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Bakanlığın Yeniden Yapılandırılması TBMM’nin Gündeminde

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Bakanlığın adının “Tarım ve Gıda Bakanlığı” olarak değiştirilmesiyle ilgili kanun teklifinin, ilgili komisyonlardan geçirilerek TBMM’nin gündemine getirildiğini söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) tarafından 13'üncüsü düzenlenen AMPD Perakende Zirvesi'ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Eker, Perakende Zirvesinin kendileri için bir “tarım zirvesi” niteliğinde olduğunu bildirdi. Perakende sektöründe alışverişe konu olan ürünlerin büyük bir kısmının tarım sektörü ile ilgili olduğunu dile getiren Bakan Eker, sektörde özellikle üretim safhasında yeni adımlar attıklarını belirterek, sektörün tüm paydaşları ile birlikte meseleleri çözmeye ve bu konuda yapıcı işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Türk tarım sektörünün bugün net ihracatçı bir sektör olduğunu vurgulayan Bakan Eker, ''Tarımsal üretim değerimiz 23 milyar dolardan 56 milyar dolara çıktı. Dünya Bankası'nın raporlarına göre tarımsal ekonomide büyüklük açısından Türkiye dünyada 8. sırada. Türkiye’nin tarımsal ürün ihracatı 11,2 milyar dolar, ithalatı da 9 milyar dolar. İthal edilen ürünlerin bir kısmı tarımda kullanılmayan ham maddelerdir.” dedi.

Bakan Eker, Türkiye'nin, Avrupa Birliği ile gıda kalitesi, hijyen ve sağlıkla ilgili gıda faslını 30 Haziran'da müzakereye açtığını hatırlatarak, bunun Türkiye açısından çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Hazırlanan tarım envanteri ile Türkiye'de tarım yapılabilecek 26 milyon hektar arazide hangi tarımsal ürünün, hangi verimlilik düzeyi ile yetiştirilebileceğinin belirlendiğini anlatan Bakan Eker, “İkinci adımımız, devletin verdiği tarımsal destekleri bu yapı ile ilişkilendiriyoruz. Üretici herhangi bir il ve ilçede kendi istediği ürün için değil o modelde belirlenmiş ürün için destek alabilecek” diye konuştu.

Bakan Eker, Türkiye’nin 3 bin 900'ün üzerinde bitki türü ile bütün Avrupa kıtasından bile daha zengin bir biyo çeşitliliğe sahip olduğunu söyledi. Şu anda dünyanın en büyük 3'üncü tohum gen bankasını Ankara’da açtıklarını ve sanayici ve üreticilerin kullanabilmesi için 68 bin çeşit tohumun burada muhafaza edildiğini dile getiren Bakan Eker, ulusal gıda referans laboratuvarını açtıklarını, 40’ı bakanlığa ait olmak üzere 100’ün üzerinde de gıda kontrol laboratuvarlarının bulunduğunu açıkladı.

Bakan Eker, bakanlığın yeniden yapılandırılması ve adının “Tarım ve Gıda Bakanlığı” olarak değiştirilmesiyle ilgili kanun teklifinin, ilgili komisyonlardan geçirilerek TBMM’nin gündemine getirildiğini söyledi.

 

Kaynak: Tarım.gov.tr

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın