Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Ordu'da üretici kiviyi dalında satıyor

ordu'da kiviler dalında satılıyorOrdu Tarım İl Müdürü Sadi Sadıkoğlu, Karadeniz bölgesindeki kivi üreticilerinin, hasat zamanına bir hafta kala ürünlerini, bölgede soğuk hava deposu olmaması nedeniyle yarı fiyatına satmak zorunda kaldığını bildirdi.

Sadıkoğlu, yaptığı açıklamada, Ordu'da kivi hasat dönemine yaklaşık bir hafta kaldığını ancak üreticilerin ürünü dalında satmaya başladığını söyledi.

Bunun en önemli nedeninin bölgedeki soğuk hava depolarının eksikliğinden kaynaklandığını ifade eden Sadıkoğlu, ''Bölgede soğuk hava deposu olmamasından dolayı üretici ürününü yarı fiyatına satmak zorunda kalıyor.

Ürünün hasadına bir hafta daha var ancak üretici belirttiğimiz bu nedenden dolayı ürünü dalında şu an 1.5 - 2 TL arasında değişen fiyatlardan satmaya başladı'' dedi.

Bölgede fındığın alternatifi olarak yetiştirilen kivinin Ordu'da 5 bin ton rekolteye kadar ulaştığını da belirten Sadıkoğlu, şunları kaydetti:

''Kivi, oldukça hassas bir meyve türü olduğu için toplandıktan sonra dışarıda fazla bekletilemiyor. Bu yüzden bölgemizdeki birçok kivi üreticisi şimdiden kiviyi dalında sattı.

Üretici ürününün pazarlığını başta Yalova ve İstanbul bölgelerinden gelen tüccarlarla yaptı. Şu anda kivinin kilosu 1.5 ile 2 TL fiyat aralığında satılıyor.

Bu rakam önemli bir rakam, ancak bu rakamın daha fazla olabilmesi için üreticinin ürününü saklayabileceği soğuk hava depoları olmalı. Bu da olmayınca üretici mecbur olarak ürününü satmak zorunda kalıyor. Soğuk hava depolarının olmaması üreticiyi yarı yarıya zarar ettiriyor.''

Kaynak: Haber7.com

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın

Benzer Haberler