Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

"Avrupa'nın en yüksek tarımsal hasılasına sahibiz"

Avrupa'nın en yüksek tarımsal hasılasına sahibizTarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ''Türkiye'nin, Avrupa'nın en yüksek tarımsal hasılasına sahip ülkesi haline geldiğini, Hükümetin sağladığı desteklerin bunda çok büyük katkısı bulunduğunu'' söyledi. Bakan Eker, Karahayıt Colossae Otel'de Denizli Ticaret Borsa tarafından düzenlenen sektör toplantısında yaptığı konuşmada, tarım sektörü için çok önemli kaynaklar ayırdıklarını ifade etti.
Tarımın popülizme açık bir alan olduğunu kaydeden Bakan Eker, şöyle konuştu:

''Üzerinden en fazla politika yapılan alandır. Maalesef tarımda da daha çok bilmeyenler konuşur. Politik maksatlarla konuşur. Tarımın kaderi bu. Her zaman popülist atışmaların alanı olmuştur. Geçmişte biz Türkiye'de şunlara şahit olduk 'tarımda verimliliği nasıl artırırız, kaliteyi nasıl artırırız, destekleri nasıl daha verimli kullanırız' değil de 'o kaç veriyorsa ben beş fazlasını veririm' popülizmiyle tarım politikaları oluştu. Türkiye bunları yaşadı, bunları gördü ve o politikalarla Türkiye tarımı dünyada hak ettiği yere gelmedi, şimdi geliyor.''

Bakan Eker, Türkiye'nin 23 milyar dolarlık tarımsal hasılayla dünyada onbirinci sıradayken 2008 yılından itibaren üç basamak atladığını, tarımsal hasılanın 56 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Türkiye'nin dünyanın sekizinci büyük tarımsal hasılasına sahip ülkesi haline geldiğini bildiren Eker, ''Türkiye üç basamak atlayınca kimleri aştı biliyor musunuz? Bizim aştığımız üç ülke Fransa, İspanya, İtalya. Dünyanın sekizincisi, Avrupa'nın birincisi oldu. Avrupa'nın en yüksek tarım hasılasına sahip ülkesi haline geldi Türkiye. Bizim sağladığımız desteklerin bunda çok büyük katkısı var. Bizim uygulamaya koyduğumuz politikaların bunda çok büyük katkısı var'' diye konuştu.

Toplantıya Denizli Valisi Yavuz Erkmen, AKP Denizli milletvekilleri Mehmet Yüksel ve Mehmet Salih Erdoğan, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, sivil toplum örgütü temsilcileri ile sektör temsilcileri katıldı.


Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın