Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

İlaç Kalıntısını Önleyen Proje

İlaç Kalıntısını Önleyen ProjeTarım ve Köyişleri Bakanlığının projesi ile 6 çeşit meyve ve sebzede pestisit kalıntısı sıfırlandı.

 

Tarım ürünlerinde ilaç kalıntısını önleyen proje... Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın geçen yıl başlattığı "Entegre ve Kontrollü Üretim Projesi" sayesinde İzmir’de 6 çeşit meyve ve sebzede ilaç kalıntısız üretim gerçekleştirildi.

Kiraz, şeftali, üzüm, domates, salatalık ve mevsim meyvesi mandalina...

Kişi başına düşen tarımsal hasıla oranıyla Türkiye’nin birinci şehri olan İzmir’de bu tarım ürünleri, ilaç kalıntısı sıfırlanarak üretildi.

"Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Entegre ve Kontrollü Üretim Projesi’ni geçen yıl başlattı. İzmir’deki 5 ilçede, 217 üretici kalıntısız tarım ürünü yetiştirmeyi başardı."

Doğru zamanda doğru ilaç kullanıldığında kesinlikle kalıntı bırakmayacağı ve insan sağlığına zararının olmayacağı, önemli olanın da bunun üreticiye benimsetilmesi olduğunun altı çiziliyor.

Projeye katılan üretici sayısı kısa sürede 200’ü aştı.

Üretimin her aşaması Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince kontrol altında tutuluyor.

Mücadele yöntemi olarak kısmi dal ilaçlaması yapılıyor bu yöntem ile bahçe tamamen ilaçlanmıyor.

Proje ile ihracatta yaşanan olumsuzlukların da önüne geçildi.

Kaynak: Trt

Yorumlar (1)

  • evet ben de makedonyada ilacsiz sebze yetistiriyorum iki dekar tarlaya 100 cuval odun dan olan kulu tarlama dusetiyorum ,kulun ustune 3 ton koyun gubresi, ve 500 kilo kirec atiyorum ,ve 10 gun sonra topragi iyi karistiyorum ve sebzeleri ,ekiyorum,ilaca luzum ,yok .bereket cok ,ve yaraklar,ve meyveleri irili oluyor ,.selam butun turkiyeye mamut.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın

Benzer Haberler