Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Üreticiye süt primi, büyük işletmeye hayvan başına destek

inek2.jpgSektörlere yeni af ve teşvik düzenlemelerini yürürlüğe sokan hükümet hayvancılıktaki destek sistemini de yeniden gözden geçirmeye hazırlanıyor. Hayvancılıkta daha önce uygulanan ancak kaldırılan süt prim teşvikinin yeniden yürürlüğe sokulması planlanıyor. Ayrıca büyük işletmelere de hayvan başı destek verilmesi değerlendiriliyor

Hayvancılık desteklerinin yeniden değerlendirilmesi Bakanlar Kurulu'nun iki hafta önceki toplantısının ardından ele alındı. Hayvancılıkta nisan ayında çıkarılan Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkındaki Karar'ın ardından yapılan çalışmalar sonucunda hayvancılık desteklerinde bazı boyutların eksik bulunduğu belirlendi. Buna göre tarım kesiminin de en büyük talepleri arasında bulunan süt teşvik primi bir kez daha uygulamaya sokulacak. Buna göre ürettiği sütü, Bakanlık'tan süt teşvik kod numarası almış, gıda sicili ve çalışma izni olan süt işleme tesislerine satan üreticilere teşvik verilecek.

500 hayvanı olana yüzde 50 destek

Yapılan çalışmayla hayvan başına ödeme şeklinde yapılan hayvancılık desteğinin kapsamının da genişletilmesi sağlanacak. Buna göre, artık büyük işletmelere de hayvan başına destek verilecek. Ancak 200-500 baş hayvanı olan işletmelere yüzde 50, 500 baş ve üstü hayvanı olan işletmelere ise yüzde 25 daha az ödeme yapılarak destek verilecek. Destekten yararlanmak için "örgütlü üretici olmak, Türkvet sisteminde kayıt altına alınmış olmak, aşılama programı kapsamında tüm aşıları yaptırmak, büyükbaş hayvanlarda suni tohumlama yaptırmak sığır için en az 5 anaç, küçükbaş için en az 25 anaç hayvana sahip olmak" koşulları aranacak. Mandalar için yapılacak desteklemelerde ise sınır aranmayacak.

 

Hastalıkta tazminat desteği verilecek

Nisan ayında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararından farklı olarak, hayvan hastalıkları için tazminat desteği de verilecek. Buna göre tazminatlı hastalıklardan birine yakalandığı ilgili mevzuat çerçevesinde tespit edilerek kesilen, öldürülen ya da ölen hayvanların sahiplerine tazminat ödenecek. Ayrıca 2012 yılına kadar sürdürülmesi öngörülen ve Doğu ve Güneydoğu'da Et ve Balık Kurumu kombinalarında kesim yaptıran ve Tarım Kredi Kooperatifi ile sözleşmeli besicilik yapan çiftcilere prim ödenmesini öngören "Tar-Et" projesi de genişletilecek. Ancak bununla ilgili düzenlemenin önümüzdeki günlerde netleşeceği belirtiliyor.

Hayvancılık destekleri için 2008 yılında 1.3 milyar YTL harcanması öngörülüyor. Bu yıldan itibaren uygulanacak desteklemelerle, Tarım Bakanlığı 2012 yılında gelindiğinde "entegre hayvancılık işletmelerinin kurulması, organize hayvancılık bölgelerinin geliştirilmesi, küçükbaş hayvancılığına özel önem verilmesi, ana arı ve bal üretiminin geliştirilmesi, işleme tesislerinin modernizasyonunu" hedefliyor

Kaynak:http://www.referansgazetesi.com/

Yorumlar (1)

  • "Destekten yararlanmak için "örgütlü üretici olmak, Türkvet sisteminde kayıt altına alınmış olmak, aşılama programı kapsamında tüm aşıları yaptırmak, büyükbaş hayvanlarda suni tohumlama yaptırmak sığır için en az 5 anaç, küçükbaş için en az 25 anaç hayvana sahip olmak"

    BENCE BU ŞARTLARA UYGUN BARINAK ŞARTLARINA SAHİP OLMAK ŞARTI DA EKLENMELİDİR.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın