Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Ülkemizde yeni bir bitki türü daha keşfedildi

yeni_bitki.jpgAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi’nden araştırmacılar, Niğde Ulukışla’da halk arasında “Ballıbabagiller” olarak bilinen familyaya ait bir bitki türü keşfettiler. Uçucu yağ içeren bitkinin, eczacılıkta kullanılabilirliği araştırılıyor.

 

Ankara Üniversitesi (AÜ) araştırmacıları, yeni bir bitki türü keşfettiler. AÜ Fen Fakültesi Bİyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Ketenoğlu ile araştırma görevlisi MehmetÇİÇEK’in Niğde Ulukışla’daki çalışmaları sırasında keşfettikleri türün, halk arasında “Ballıbabagiller” olarak da bilinen “Scutellaria (Lamiaceae)” familyasına ait olduğu belirlendi.

Bitkinin keşif sürecine ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Ketenoğlu, “Ballıbabagiller” familyasının Türkiye’deki dağılımı ve çeşitli özelliklerini belirlemek amacıyla yürüttükleri araştırma sırasında Niğde’nin Ulukışla ilçesi yakınlarında bu türü keşfettiklerini anlattı.

Ketenoğlu, gerçekleştirdikleri morfolojik incelemelerde bitkinin gövde ve çiçek yapraklarının, çiçek durumlarının ve yüzey tüylerinin, familyanın diğer türlerinden farklı olduğunu gördüklerini ve diğer ülkelerdeki koleksiyonları incelediklerinde de bitkinin yeni bir tür olduğunu fark ettiklerini söyledi.

“FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİNİ İNCELİYORUZ”
Prof. Dr. Ketenoğlu, “Ballıbabagiller” familyasındaki bitkilerin genellikle tek ya da dört yöne bakan çiçekler içerdiğini ve Türkiye’nin doğusunda görüldüğünü dile getirdi.

Keşfettikleri türün çiçeklerinin dört yöne baktığını, bu nedenle de familyaya yakınlık gösterdiğini kaydeden Ketenoğlu, Niğde’nin Ulukışla yakınlarında, taşlık yamaçlarda yetişen bu bitkinin yarı çalımsı bir görünüşe ve ‘S’ harfi şeklinde sarı çiçeklere sahip olduğunu belirtti.

Ketenoğlu, bundan sonraki aşamada bitkinin isimlendirileceğini ve bilimsel kaynaklarda yerini alacağını belirterek, “Bitki üzerindeki araştırmalara devam ediyoruz. Bu tür, uçucu yağ içeriyor. Eczacılıkta kullanılabilirliğini belirlemek için farmakolojik özelliklerini inceliyoruz. Ayrıca türün popülasyonuna bakarak, yok olma tehlikesi altında olup olmadığını tespit etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: NTV

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın