Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Yüksek rekolte düşük fiyat sarmalı

bugday_rekolte.jpgHasat öncesi çiftçilerimizi karamsarlık sardı. Hububatta beklenen yüksek rekolte nedeniyle piyasada şimdiden düşük fiyat politikası hakim olurken, 'Bu koşullarda çiftçinin kazanması zor' yorumu yapılıyor.

Kuraklık, petrol fiyatlarındaki artış ve ürün fiyatlarındaki düşük seviye nedeniyle iki yıldır sıkıntılı süreç yaşayan tarım sektörü, bu yıl ise yağışların getirdiği yüksek rekolte nedeniyle piyasalardaki "düşük fiyat politikası"nın kıskacı altında. Hububatta beklenen yüksek rekolte nedeniyle piyasanın şimdiden düşük fiyat politikası izlediğini belirten Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, "Bu durum hiç normal değil. Hububatta fiyatlar 45 ile 55 kuruş arasında değişiyor. Oysa hasat öncesi fiyatların daha yüksek olması gerekirdi" derken, Konya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kara ise, "Toprak Mahsülleri Ofisi'nin (TMO) en geç 1 Haziran'dan itibaren alım yapması gerekiyor" diye konuştu.
Türkiye, hububat ürünlerinde yıllık ortalama 30 milyon ton üretim yapıyor. Toplam tüketim ise 35 milyon ton civarında. Bu yıl yağışların iyi gitmesi nedeniyle hububatta 35 milyon tonluk üretimin kaçınılmaz olduğu vurgulanırken, bunun 22 milyon tonunun buğday üretimi olması bekleniyor.

Her yerden buğday fışkırıyor
Gelecek aydan itibaren Trakya, Güneydoğu ve Çukurova'da başlayacak olan hasatla birlikte fiyatların daha da aşağıya düşmesinin beklendiğini ifade ederek, "Şu anda her yerden buğday fışkırıyor. Hasatla birlikte oran daha da artacak" dedi. Yetkin, yüksek rekolteye rağmen hâlâ buğday ithalatının sürdüğüne dikkat çekerek, ithalatın bir an önce durdurulması gerektiğini, aksi takdirde çiftçinin kuraklıktan daha kötü bir sürece gireceğini söyledi.
Son bir yılda Türkiye'ye 4 milyon ton buğday ithalatı gerçekleştiğine dikkat çeken Konya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kara ise, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu yıl her zamankinden çok çalışması gerekeceğini vurguladı. Ofisin en geç 1 Haziran'dan itibaren alımlara başlaması gerektiğini vurgulayan Kara, "Bu bir gereklilik değil bu koşullarda artık bir mecburiyet haline geldi. Ofisin alımlarını geciktirmesi zaten zor durumda olan çiftçiyi çok daha zor bir duruma düşürür" diye konuştu.

Çiftçinin kazanması zor
Bursa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İlhan Demiröz ise, yüksek rekolte beklentisinin çiftçinin yaralarını sarması için yeterli olmadığını savundu. Çiftçinin 1 kilo buğdayın üretiminde 52 kuruş maliyeti olduğunu dile getiren Demiröz, "Tarlada ürün iyi görünüyor, ancak bu durumun çiftçiye bir katkısı yok. Ürünün çok az olduğu bu mevsimde bile hububat fiyatları 52 kuruşun altında seyrediyor. Fiyatların düşeceği beklentisi şimdiden piyasayı sardı. Bu koşullarda çiftçinin kazanması zor" diye konuştu.
2009 yılında tarıma ayrılan bütçenin 4.9 milyar TL'ye düştüğünü ifade eden Demiröz, "Geçen yıl tarıma 5 milyar TL ayrılmıştı. Tarımda işler kötüye gittikçe bütçe de düşüyor. Oysa Tarım Kanunu'na göre 2009'da bütçe en az 10 milyar TL olmalıydı" değerlendirmesinde bulundu.

Gübrede KDV oranı düşürülmeli
Çiftçinin geçen yıl en çok kıstığı girdi ürünü gübrede ise, tüketim yavaş yavaş artmaya başladı. Gübre fiyatlarında yüzde 50'ye varan düşüş söz konusu. Geçen yıl tonu bin TL olan amonyum sülfat gübresi fiyatı bu yıl 500 TL'ye kadar geriledi. Her yıl ortalama 5 milyon ton tüketimin olduğu gübrede geçen yıl tüketim 4 milyon tona gerilemişti. Tarım Bakanlığı verilerine göre, şubat ayında geçen yıla göre yüzde 12'lik tüketim artışı var. Bu durumu ağırlıklı olarak fiyatların düşmesine bağlayan Gübretaş Genel Müdürü Mehmet Kara, "Fiyatlar ciddi oranda düştü. Ayrıca bu yıl yağışlar da çok iyi gittiği için çiftçi psikolojik olarak gübreden uzak duramadı" dedi. Gübre sektörünün sıkıntısının asıl olarak ithalattan kaynaklandığını ifade eden Kara, "İçerde çiftçi talebi artırıyor, ancak gübre hammaddesinde ithalata bağımlı olduğumuz için ithalat şu anda daha cazip geliyor" diye konuştu.
Gübre Üreticileri ve İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Sebahattin Emül ise, geçen yıl ağır darbe alan sektörün tekrar toparlanması için devlet desteği gerektiğine işaret etti ve "Talep daralması ve kriz nedeniyle birçok firma zor durumda kaldı. Devletin geçmişte olduğu gibi gübrede destekleme uygulamalarına tekrar başlaması, KDV oranını düşürmesi gerekiyor" dedi.

Fiyatlarda düşüş sürecek
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı gübrede son dönemde yüzde 50'ye varan fiyat düşüşleri yaşandığını ve bu fiyat düşüşlerinin süreceği görüşünde. Dünyada spekülatörlere bağlı olarak gübre fiyatlarında anormal artışlar olduğunu belirten yetkililer, krize bağlı olarak fiyatların da gerilediğini belirtiyor. Şu an Türkiye çapında gübre ihtiyacında ciddi azalmalar olduğunu gösteren bir belirti bulunmadığına dikkat çeken yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu sene başlayan bir uygulamayla gübre kullanımı toprak analizi şartına bağlandı. Böylece gereksiz gübre kullanımının azaltılması hedeflenirken, "Çok gübre kullanmak iyidir" anlayışının da yıkılması hedefleniyor.

Kaynak: Referans Gazetesi

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın