Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Yabancıya tarımsal amaçlı arazi satışında Türkiye beşinci

arazi_15.jpgTürkiye'nin tarımsal arazilerini diğer ülkelere sattığı veya kiraladığı iddiası yeniden gündemde. Uluslararası ölçekte raporlar hazırlayan Grain isimli kuruluş, Türkiye'nin 6 anlaşmayla arazilerini diğer ülkelere tarımsal kullanım için sattığını veya uzun vadeli olarak kiraladığını duyurdu.

Grain'in raporuna göre, Türkiye bu alanda Sudan, Pakistan, Filipinler, Mısır'dan sonra 5. sırada bulunuyor. Sudan 20 anlaşma, Pakistan 15 anlaşma, Filipinler 9 anlaşma, Mısır 8 anlaşmayla topraklarını başka ülkelerinin tarımsal ihtiyaçları için kiralamış veya satmış durumda.

Grain isimli uluslararası biyoçeşitlilik kuruluşu, kasımda tarımsal toprak açısından fakir ama mali olarak zengin ülkelerin, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden toprak alımlarıyla ilgili bir rapor yayımladı. Rapora göre, Kamerun, Mısır, Uganda, Zambia, ABD, Meksika, Azerbaycan, Yeni Zelenda, Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Tayland gibi ülkeler satıcı niteliğinde bulunurken; Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Japonya, Libya, Singapur gibi ülkeler alıcı niteliğinde bulunuyor.

Türkiye 6 anlaşma yaptı

Raporda, söz konusu anlaşmalar kapsamında ülkelerin bir çizelgesi de çıkarıldı. Körfez Araştırma Merkezi, Dünya Gıda Programı, FAO ve basın bültenlerinden yola çıkarak yapıldığı belirtilen çizelgeye göre Sudan 20, Pakistan 15, Filipinler 9, Mısır 8, Türkiye 6 anlaşma yaptı. Etiyopya, Kazakistan, Avustralya 5 anlaşmayla Türkiye'nin arkasında yer alırken, Ukrayna, Vietnam ve Tayland da 4'er anlaşma yaptı.

Kaynak: Referansgazetesi.com

Yorumlar (3)

  • Liman, fabrika, tarla,... herşeyi satıyorlar.Bu vatan için canlar verildi, kanlar döküldü.Artık uykudan uyanmalıyız ey Türk Milleti...

    0 Beğen
  • bir gün toprağın herşeyden daha değerli olduğunu herkes anlıcak..inş çok geç olmaz..

    0 Beğen
  • kesınlık le ole ;)

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın