Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Tarımsal Eğitimin 163' üncü Yıl Dönümü

ziraat_egitim_163_yil_donumu.jpgBugün tarımcıların günü, ziraatçı bayramı...Türkiye'de bilimsel tarım eğitimi 1846 yılında İstanbul'da başladı. Bugün örtü altı tarımın başkenti olan Antalya'da akademik olarak tarım eğitiminin başlamasıysa tam bundan 137 yıl sonra Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin açılmasıyla başladı. 1983 yılında eğitime açılan fakülteden bugüne kadar 1320 öğrenci mezun oldu. Tarımsal Eğitimi'nin başlamasının 163'üncü yıldönümü Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenen törenle kutlandı.

10 Ocak 1846 tarihinde ve İstanbul Ayamama Çiftliği'nde Ziraat Mektebi Aliyesi’nin eğitime başlamasıyla Türkiye'de akademik anlamda tarım eğitimi de başlamış oldu. Bugün, özellikle kış aylarında Türkiye'nin sebze meyve deposu haline gelen ve örtüaltı tarımın başkenti olan Antalya'da ise akademik tarım eğitimin başlanması ilk ziraat fakültesinin kurulmasından 137 yıl sonra oldu. 1983 yılında kurulan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Antalya tarımına yeni bir açılım getirdi ve açılımlar devam ediyor. İşte Türkiye'de tarımsal eğitimin başlamasının 163'üncü yıldönümü Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenen bir törenle kutlandı.

Atatürk Konferans Salonu'nda törenin açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Karagüzel, yetiştirdikleri öğrenci sayısını açıkladı ve onlara öğütler verdi.

Türkiye'deki tarım eğitiminin tarihi hakkında bilgiler veren Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise, bugün, özellikle tohumculuk konusundaki çalışmalara büyük önem verdiklerini vurguladı,

Kaynak:Kanalvip.com.tr

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın