Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Patlıcan Egeli çıktı

patlican2.jpgMuğla’da Lagina Antik Kenti’nde devam eden kazılarda, mermer bir sütun üzerinde iki bin yıllık patlıcan kabartması bulundu. Bu kabartmayla, patlıcanın tarihinin 500 yıl, anavatanın da Amerika kıtası olduğu yönündeki yaygın düşünce çürümüş oldu.

MUĞLA’nın Yatağan İlçesi’ne bağlı Turgut Beldesi’nde yer alan ‘Lagina Antik Kenti’nde devam eden kazılarda, Karya Uygarlığı’ndan kalma mermer bir sütun üzerinde iki bin yıllık patlıcan kabartması bulundu.

Lagina Antik Kenti’nin Hekate Kutsal Alanı içerisinde yer alan Altar Bölgesi’nde, TÜBİTAK desteğiyle, geçen yıl başlatılan kazıların bir hafta önce başlayan bu dönemki etabında ilginç bir bulgu ortaya çıkarıldı. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Bilal Söğüt’ün başkanlığında, bir öğretim üyesi ve yedi öğrenciyle birlikte yürütülen kazı çalışmalarında, Karya Uygarlığı’ndan kalma, Auğustos dönemine ait mermer bir sütun üzerinde iki bin yıllık kabartmalar bulundu. Meyve, sebze ve çiçek figürlerinden oluşan kabartmalar şaşkınlık yarattı. Doç. Dr. Bilal Söğüt, kabartmalardan birinin patlıcan figürü olduğunu öne sürdü. Normal bir patlıcan büyüklüğündeki bu kabartmanın, tarihçiler arasında yaygın kabul gören, “patlıcanın anavatanının 1492 yılında keşfetilen Amerika kıtası olduğu” düşüncesini çürüttüğünü savundu.

Amerikalılar patlıcanı Karyalılardan almış 2 bin yıl önce, Ege topraklarında patlıcan yetiştirildiğinin ortaya çıktığını iddia eden Doç. Dr. Söğüt şöyle konuştu: “Patlıcanın ilk kez, henüz 500 yıl önce keşfedilen Amerika kıtasında görüldüğü söylenir. Birçok tarihçi ve bitki bilimci de bu konuda ortak fikirdedir. Hatta patlıcanın anavatanı konusunda üniversite sınavlarında sorular bile sorulmuştur. Ancak, gün yüzüne çıkarılan bu kabartmalar, patlıcanın tarihte çok daha erken bir dönemde, iki bin yıl önceki Karya Uygarlığı’nda yetiştirildiğini ve yendiğini ortaya koyuyor. Bu önemli bir bulgudur. Patlıcanın anavatanı Amerika değil, Ege topraklarıdır. Amerikalılar patlıcanı Karyalılar’dan almış olmalı.”

Kaynak: Milliyet.com.tr

Yorumlar (1)

  • Ülkemizin medenihyetlerin beşiği olduğu gibi bir çok bitkininde beşiği. Bu ülkede yok yok. Yeterki çalışma ve araştırmalarımızı azimle devam ettirelim. Her zaman çalışan başarmıştır. Araştırmaya devam. Tebrikler ve başarılar dilerim.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın