Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Organik tarım sektörü Ekoloji İstanbul Fuarı'nda buluşuyor

ekoloji_istanbul_fuari.jpgDünyada her geçen gün büyüyen organik ürün pazarı, Türkiye'de de son dönemde gözde yatırım alanlarından birisi haline geliyor. Organik ürün pazarının aktörleri 15-18 Ocak tarihlerinde Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenecek fuarda biraraya geliyor.

2009'da sekizincisi düzenlenecek olan Ekoloji İstanbul Fuarı'nın ekolojik üretim yapan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara ev sahipliği yapacağını ifade eden ASDF Fuarcılık Kurucusu Tufan Atalayman, "Sektörünün ilk ve tek fuarı olma özelliğini sürdüren Ekoloji İstanbul, 2009 yılında da hem profesyonellerin hem de doğa severlerin cazibe merkezi olacak. Bu fuar, insan sağlığını önemseyen, çevreye duyarlı ekolojik üretimin yurt içi pazar payının artmasında da önemli bir görev üstlendi. Sekiz yıldır düzenli olarak bir araya gelen üreticiler, ekolojik ürünlere ulaşmak isteyen son tüketicilerle ve satış noktaları oluşturmaya çalışan girişimcilerle bir araya gelme fırsatı bulacaklar" diye konuştu.

Türkiye'nin payı küçük
Tufan, her yıl fuar kapsamında düzenlenen etkiliklerde ekolojik yaşam bilinci, küresel ısınma, ekolojik ürünlerin iç pazar sorunları gibi konularda katılımcıların görüş ve önerilerini birbirleriyle paylaşma olanağı bulduklarına da dikkat çekti.
Geçen yıl organik ürün dış ticaretinin dünyada 40 milyar doları aştığı tahmin edilirken, Türkiye'nin bu ticaretten aldığı pay ise henüz oldukça düşük. Türkiye geçen yıl 150 milyon dolarlık organik ürün ihracatı gerçekleştirdi.
İlk kez 2002 yılında gerçekleştirilen Ekoloji İstanbul'a 21 tane sertifikalı organik üretici katılırken, bu sayı 2008 yılında gerçekleştirilen fuarda 50'yi buldu.

Kaynak: Referansgazetesi.com

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın