Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Kaliteli buğdaya yüksek fiyat dönemi

bugday.jpgHububatta bu yıldan itibaren "kaliteli ürüne" daha yüksek fiyat verme dönemi başlıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından bu yıldan itibaren yürürlüğe konulması öngörülen düzenlemelerle, kaliteli üründen daha az fiyat kesintisi yapılacak. Böylelikle kaliteli ürün üretiminin özendirilmesi hedeflenirken, tüccar ve şirketlerden yapılacak alımlarda daha önce yapılmayan kimyasal analizler de devreye girecek.

1 Haziran'da başlıyor
Toprak Mahsulleri Ofisi, 1 Haziran 2009'dan itibaren hububat ve çeltik alımında Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sağlamak için kademeli bir sistem değişikliği yapmayı planlıyor. Bu kapsamda ilk olarak, ürün alımlarında asgari tutarlar kademeli olarak artırılacak. 2009 yılında tüm hububat ürünleri ve çeltikte, asgari alım tutarı 3 ton olarak uygulanacak. Yetkililer, alımların sadece binde 3'ünün 3 tonun altında olduğunu bu nedenle sorun oluşturmayacağını belirtiyor. Asgari alım standartları, 2017 yılından itibaren ekmeklik buğday, arpa, çavdar, yulaf ve mısırda 80 tona; makarnalık buğdayda 2012'den sonra 10 tona, çeltikse ise 20 tona ulaşacak.
Yeni düzenlemelerle, tüccarlardan ve şirketlerden yapılacak olan buğday alımlarında fiziksel analizin yanında kimyasal analizler de yapılacak, böylece ürünün alımı sırasında uyması gereken kriterler artırılacak. Ofis yönetimi, üreticiden alacağı üründe de "kaliteli üründen daha az fiyat kesintisi yapmayı ve böylece kaliteli ürünü teşvik etmeyi" amaçlıyor. Alımlar sadece üretici ve kooperatiflerden değil, Avrupa Birliği'ndeki gibi tüccar ve şirketlerden de yapılacak. Böylece özel sektörün hububat ve çeltik ticaretinde daha etken rol oynaması hedefleniyor.

2017'ye kadar sürecek
2017 yılına kadar sürecek olan geçiş döneminde, üreticinin ürünleri öncelikli olarak alınacak, tüccar ve şirketlerden yapılak alımlar üreticinin ürününden sonra gerçekleştirilecek. Bu yolla üreticilerin korunması hedefleniyor. Yetkililer, yeni düzenlemelerde fiyat açısından üreticinin tamamen lehine bir durum oluşacağını söylüyor. Şu anda hububatta yüzde 14 rutubet karşılığı ton başına 2.5 TL kesinti yapılırken, yeni uygulamada kesinti yapılmayacak. Buna benzer olarak mevcut uygulamada çimlenmiş ve filizlenmiş tane ürünün yüzde 1'ini geçerse alım yapılmazken, yeni dönemde bu oran yüzde 4'e kadar çıkacak. Şu anda yüzde 3.5 oranındaki süne kımıl tahribatı için 37.5 TL/ton kesinti yapılırken, yeni uygulamada bu rakam 20 TL'ye düşecek.


UFUKTA BUĞDAY SIKINTISI YOK
Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl hububatta sıkıntı da beklenmiyor. Yetkililer, 2010 yılı için 20 milyon ton civarında bir buğday üretiminin beklendiğini bunun da tüketimi fazlasıyla karşılacağını belirtiyor. Bu yılki üretimin tüketimden fazla olması nedeniyle, ofisin de müdahale alımında bulunması öngörülüyor.

 

2008/09 DÖNEMİ TMO BUĞDAY EMANET ALIM FİYATLARI(TL/KG)
Anadolu Beyaz Sert
0,500
Anadolu Kırmızı Sert
0,500
Kırmızı Yarı Sert
0,475
Beyaz Yarı Sert
0,475
Diğerleri (Kırmızı-Beyaz)
0,450
Asgari Fiyat (Yem.Buğ.)
0,420

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın