Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Genetikte son nokta! İZLE

genetik_son_nokta.jpgŞaşırtıcı boyutlarda ilerleyen genetiği değiştirilmiş gıdalara yenileri ekleniyor.

{flv}video_haber1{/flv} İnsan geni eklenmiş ve sütünde ilaç üretmeye başlayan besi hayvanları bunlardan sadece biri. Genetiği değiştirilmiş besinler listesinde bundan böyle besi hayvanları da var. Genetiği değiştirilmiş sebze ve meyvelerin tartışması bitmeden bu kez genetiği değiştirilmiş besi hayvanları gündeme geldi. İşte bunun fotoğrafı. İkisi de somon balığı ancak büyük olanı tahmin edebileceğiniz gibi genetiği değiştirilmiş olanı. Bunları üreten firma Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu'ndan henüz izin almadığı için üretime geçmedi. Fakat üretim için herşey hazır. Genetiği değiştirilmiş besi hayvanları arasında keçiler şimdilerde ön sıralarda yer alıyor. Kanadalı bir firma ile Kanada Silahlı Kuvvetlerinin ortaklaşa projesi ile kurşun geçirmez yelek üretiliyor. Ancak bu çelik yelekler örümcek ipinden hazırlanıyor. Örümceğin ipeğini de işte bu keçi üretiyor. Yani vücuduna örümcek genetiği eklenmiş keçi, sütünde örümceğin ipeğini oluşturan maddeleri taşıyor. Ve bu süt ayrıştırıldığında geriye kalan maddeler arasında örümceğin ipeğini oluşturan madde kalıyor. Bununla da en sağlam çelik yelek üretiliyor. Sadece sağlam değil aynı zamanda en hafif olan çelik yelek yapılmış oluyor.

Bu keçinin özelliği de vücudunda insan geni taşıması. Genetiği değiştirilmiş besi hayvanları sütlerinde insanın ihtiyacı olan ilacı üretmeye başlıyorlar.

TÜBİTAK MAM ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ.DR.SEZEN ARAT:
Artık bunların firmaları var. Ürettiği, bakın sığırlarda, keçilerde koyunlarda, burada gördüğünüz insan proteinlerini bu hayvanlar sütlerinde üretiyorlar. Ve bunlar sütlerden izole ediliyor. Şişelere dolduruluyor. Zannediyorum bir ürünleri şu anda piyasaya sunuldu. Ama çok daha ucuza mal oluyor. Çünkü çok pahalı ilaçlar ama bu hayvanları fabrika gibi kullanıyorlar. "

Dev somondan, sütünde ilaç üreten keçiye kadar bir çok örnek İstanbul'daki Marmara Çalışanlar Federasyonu'nun toplantısında gündeme geldi. Konusunda yetkin isimler izleyenlere tam bir beyin fırtınası yaşattılar. Uzmanlar Türkiye'de genetiği değiştirilmiş ürün yetiştirilmesinin yasak olduğunu ancak bunun ithal edildiğinin altını çizdiler. Peki genetiği değiştirilmiş gıdalar sağlık açısından risk içeriyor mu?

Uzmanlar hızla gelişen bu teknolojilere Türkiye'nin yabancı kalmaması gerektiği üzerinde dururken diğer yandan da muhtemel sakıncalarının incelenmesini istiyorlar.

Yorumlar (3)

  • tarım için yeni bir açılım aslında tekniğine uygun kullanıldığında müthiş bi açılım olacağına inanıyorum

    0 Beğen
  • aslinda bunların insan vücuduna uyumu konusunda net bilgiler olsa ya da aykırı olmadığı saptansa süper bir buluş ancak bu şekilde üreti insan doğasına aykırı sonuçta insan vücudu bir yerde fire veriyor . örneğin kanser oranının artışı............

    0 Beğen
  • Aslında burdaki hocalarında söylediği gibi Türkiye de üreitimi yasak fakat yediğimiz her gıdaya hemen hemen girmiş durumda bu açıdan Türkiye nin butür biyoteknolojik çalışmalara yanbancı kalmaması daha yakındna takip etmesi şart fakat diğer bir nokta ise henüz biyoteknolojideki bu gelişmelerin ne gibi etkiler doğurduğu saptanamamış durumda o açıdan bizim vücudumuza ne gibi bi etki vereceğini bilmeidğimiz ürünleri tüketme ne kadar doğru sormak gerekir.Günümüzde bu etkileri test etmek için bilindiği üzere bu alana bir dev olan ABD ve burdaki bir çok kuruluş afrika ülkelerine yada az gelişmiş ülkelere gıda yardımı adı altında bu gıdaları insanlara sunmakta daha sonra sağlık yardımı adı altında birimlerini yollayıp etkileri bu şekilde insanlar üzerinde araştırılmakta olduğu biliniyor fakat bir çok insanın bunları itiraf etmekte çekindiğinide biliyoruz yinede ilgilenen arkaaşlar varsa Amazon da yapılan böle bir çalışma ve bir ABD firmasında çalışan bir araştırıcının izlenimleri bende mevcut.Fakat birde işin diğer bir tarafı ise etik konusunda.acaba bu yapılanlar ne kadar etik?Tnarıyla oynama nokatsında sınırları ne olmalı?Türkiye de henüz yapılmadığı için bu tür çalışmlara bu konular oldukça havada kalıyor fakat buda üzerinde düşünülmesi gereken bir diğer konu.İlerde dünya geleceği ile ilgili komplo terilerinde insanlığın bu tür biyoteknolojik çalışmlarla değerinin azalacaığı,tıpkı bu keçilerde yapıldığı gibi keçi yada örümcek arası bir formun insan yada köpek arası bir yaratık oluşturulabileceği korkusu insanları sarmış durumda.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın