Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Elma üreticisine ton başına 50 dolar ihracat desteği

elma_ihracat.jpgÜretimi geçen yıl 2,5 milyon tona ulaşan elmanın pazarlanmasında yaşanan sorun nedeniyle, ihracatı teşvik için ton başına 50 dolar ihracat iadesi verilecek.

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun, elma ihracatında ihracat iadesi verilmesine ilişkin tebliği, 1 Mart 2009'dan geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Tebliğe göre, 1 Mart-31 Mayıs döneminde yapılacak elma ihracatında, ihracat bedelinin yüzde 15'ini aşmamak üzere, ton başına 50 dolar ihracat iadesi verilecek. Ödemeler için gerekli kaynak, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan karşılanacak. İhracat iadeleri, ihracatçılara nakit olarak ödenmiyor, Dünya Ticaret Örgütü Tarım Anlaşması'na uygun olarak, ihracatçıların vergi, haberleşme, enerji ve prim giderlerine mahsup ediliyor. Bu amaçla, ihracat iade miktarı, azami ödeme oranları dikkate alınarak dolar karşılığı TL üzerinden, Merkez Bankası nezdinde ihracatçı adına açılacak hesaba yatırılacak. İhracatçı firmalar, hak edişlerinin en fazla yüzde 65'lik kısmını, ihraç ettikleri ürünü satın aldıkları veya söz konusu ürünün ihraç edilebilmesi amacıyla gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında mal ve hizmet satın aldıkları firmalara, haberleşme, vergi ve prim gibi giderlerin mahsubunda kullanılmak üzere devredebilecek. Söz konusu devir kapsamında kamu bankaları ile Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ'den ihracata yönelik olarak kullanılan kredilerin faiz giderleri, ihracatçı birlikleri nispi aidatları ve ihracata yönelik ürün alım-satımına ilişkin borsa tescil giderleri de değerlendirmeye alınıyor.
İhracat iadeleri, vergiler, vergi cezaları, SSK primleri, enerji giderleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na ve ilgili tasfiye halindeki bankalara olan borçlar ve bunların gecikme zammı ve faizlerine ilişkin giderlerin tamamına mahsup edilebiliyor. Mahsup işlemlerinden yararlanabilmek için, fiili ihraç tarihinden itibaren en geç bir yıl içerisinde, ibrazı zorunlu belgelerle birlikte, doğrudan bağlı bulunulan ya da kanuni merkez veya şubelerin bulunduğu yerdeki ihracatçı birliğine müracaat edilmesi gerekiyor. (AA)

Elmanın sadece yüzde 0,3'ü ihraç ediliyor

Marketlerde 1,5 TL'den başlayan fiyatlarla satılan elmanın üreticiden çıkış fiyatı 47 kuruşa kadar düştü. Meyve suyu fabrikalarının, stoklarının yeterli olduğu gerekçesiyle alım yapmak istememesi nedeniyle, geçen yıl kilosu 25 kuruş olan fabrikaların alım fiyatı bu yıl 8-9 kuruşa kadar geriledi. Türkiye'de üretilen 2.5 milyon ton elmanın sadece yüzde 0,3'ü ihraç ediliyor.

Kaynak: Referans gazetesi

Yorumlar (1)

  • ya zaten elmada ihracatı bir açabilsek süper para kazanacağızda iç piyasada ürettiğimizi tüketmek gerçekten zor bir inş. ihrac edebiliriz

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın