Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: Elma ve armut fidanlarında sararma ve durgunluk

Elma ve armut fidanlarında sararma ve durgunluk 14 yıl 11 ay önce #1533

• uysal
  • uysal's Avatar
  • Aktif Üye
  • Gönderiler: 26
Merhaba arkadaşlar, 20 dekarlık bahçemizin yarısında elma, diğer yarısında armut fidanlarımız var. 2008 ocak ayında dikimini yaptık, bu yaz elma ve armut fidanlarının bazılarının yaprklarında sararma, ağaçta durgunluk ve zayıflık belirtisi var. Birde 2-3 elma fidanımızda sürgün gözleri patlamadı, bu 3 ağaçta hiç yaprak yok. Bu bir kök çürüklüğü hastalığımı yoksa başka bir etmen mi? özelliklede bahçede kışın yuvlnmş fare çoktu, bahrda oty biçerken yuvlrndan kaçtılr, fidanlrın diplerinde bir çok delik var, köklere fareler zarr vermiş olblr mi? bu konuda bilgi sahibi arkadaşların yardımına ihtiyacımız var, nasıl bir mücadele yöntemi uygulamalıyız.

Cvp:Elma ve armut fidanlarında sararma ve durgunluk 14 yıl 11 ay önce #1534

• faust
  • faust's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 3
delik varsa kesin zararlı vardır. gözlerin patlamamış olması genelde fizyolojk olgunlukla ilgilidir. zayıf olan sürgünlerin için ve kök bölgesini kontrol etmelisin. beyaz kök çürüklüğüde benzer etmenler gösterir ... bilemiyorum
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Elma ve armut fidanlarında sararma ve durgunluk 14 yıl 11 ay önce #1535

• uysal
  • uysal's Avatar
  • Aktif Üye
delikler fareler tarafından açılmış, kışın bahçe ot ile kaplı olduğu için bahçede yuvalanmışlar,elma ve armut ağaçlarının bazılrında yaprklrında sarrma ve durgunluk belirtisi var, bu bir kök çürüklğü belrtisimi, farelerin kökleri kemirmisenden mi yoksa kurak almadan mı kaynaklanıyor oolblir? teşekkürler.

Cvp:Elma ve armut fidanlarında sararma ve durgunluk 14 yıl 11 ay önce #1538

• cyperin
  • cyperin's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 10
  • Teşekkür Sayısı: 1
fareler köklere kesinlikle zarar verir bunları arziden temizlemen gerekiyor ya deliklerine zehir dökeceksin yada bildiğin fare zehiri kullanacaksın bir diğer mücadele şekli aliminyum fosfittir ama satışı belirli belgeler istediği için her bayide olmayabilir bayiden bunun detaylarını öğrenebilirsin. bununla birlikte göz ardı ettiğin banaz kurdu zararı var ağaçların diplerini belle kaz eğer kurtlar görürsen bilki bu kurttandır o zaman mücadelenin seyri değişir sen bunu bir dene.

Cvp:Elma ve armut fidanlarında sararma ve durgunluk 14 yıl 11 ay önce #1539

• rizaozturk
  • rizaozturk's Avatar
  • Paylaşımcı Üye
  • Gönderiler: 43
sararmalarda farelerin etkisi vardır. durgunluğa gelince benimde armut ağaçlarımda ikinci yıl böyle bir durgunluk oldu akça armut cinsinden olanlarda çinko noksanlığı olduğunu düşündük ve geçen yıl çinko uygulaaması yaptık bu yıl yeni sürgünler verdiler tavsiye ederim sende uygula topraktan ve yapraktan, ayrıca sararmaya manas tipi larvalarda zarar vererek sarartma meydana gelebilir eğer kıştan hayvan gübrelemsi yapmışsan ben manasa zararı olabilceği konusunda daha yakın fikir sahibi olabilir

Cvp:Elma ve armut fidanlarında sararma ve durgunluk 14 yıl 11 ay önce #1540

• uysal
  • uysal's Avatar
  • Aktif Üye
Arkadaşlar bugün birer elma ve armut fidanını toprağıyle birlikte söktüm. kökleri enine kestim herhangi bir sarılık kararma yok, beyaz.açtığım çukurda herhngi bir zararlıya rastlmdım. bu konuda acil yardıma ihtiyacım var ne yapmm gerkiyor.
  • Sayfa:
  • 1
  • 2