Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Portakal ağacında çiçek dökülmesi

Portakal ağacında çiçek dökülmesi 14 yıl 11 ay önce #1542

• karaputur
  • karaputur's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 2
Öncelikle herkese merhaba.Benim bahçemde iki tane waşington cinsi portakal ağacı var,ikiside çiçek zamanı çok güzel çiçek açıyor fakat daha sonra meyveye döndükten sonra hemen hemen hepsini döküyor,bir kaç tane meyve ya kalıyor yada kalmıyor.Acaba sebebi ne olabilir,topraktamı bir sorun var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Saygılar.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Portakal ağacında çiçek dökülmesi 14 yıl 11 ay önce #1546

• jester
  • jester's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 57
  • Teşekkür Sayısı: 5
bitkilerin çiçekleirnin %90 a kadar dökülmesi normal bir olay diye biliyorum.daha önce daha çok verirken mi ürün verimi düştü? ama ağaçlar hep bu şekilde ise sorun yok bence. fizyolojik bi olay olabilir.....

Cvp:Portakal ağacında çiçek dökülmesi 14 yıl 11 ay önce #1547

• faust
  • faust's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 3
çiçek silkmesi hemen hemen her agacta olur ve 2 kez tekrarlanir normaldir. cicekler meyve baglamiyor ise ya döllenmede bi sorun vardir yada teknik hata yapiyosundur, budama gibi. teknik islemlerini ve iklim durumunu gözlemle eger diger bahcelerde aynı sorun varsa iklimdendir (nem yada sicaklık gibi) ayni zamanda miikro element eksikligide cicekleri döker (!) yaprak tahlili yaptirmani öneririm.

Cvp:Portakal ağacında çiçek dökülmesi 14 yıl 11 ay önce #1549

• karaputur
  • karaputur's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 2
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.İsterseniz konuyu biraz daha açayım.çiçek zamanı çok güzel çiçek açıyor,daha sonra meyveler nohut büyüklüğüne gelince başlıyor dökmeye.Dün baktım ceviz büyüklüğünde bir tane meyve kalmış,geçen yılda iki tane kalmış onlarda daha olgunlaşmadan çatlayıp bozulmuştu.Ağaç daha 3 veya 4 senelik.Birde çiçekten meyveye geçtiğinde genelde aynı dönemlerde taze yerlerde bit olduğu için basudin sıkıyorum,acaba onun etkisi olabilirmi,limon ve mandalinayada aynı dünemde ilaçlama yapıyorum onlarda sorun yok.Saygılar.

Cvp:Portakal ağacında çiçek dökülmesi 14 yıl 9 ay önce #1711

• h.erarslan
  • h.erarslan's Avatar
  • Aktif Üye
  • Gönderiler: 25
ağacın çeşidini biliyor musunuz sanırım dl-öllenmede sorun var çarside dölleyici çeşit kullanmak yeriniz varsa bunu dölleyecek bir ağaç dikin yoksa altdallara aşılama yapın dölleyinci bir çeşitten :S

Cvp:Portakal ağacında çiçek dökülmesi 14 yıl 9 ay önce #1712

• elvan
  • elvan's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 4
meyve agaçları tek yonlu calısır yesil kısım calısırken generatif kısmı yanı meyve verimi olmaz dokulmeler gerceklesir .Agaça siz azotlu gubreler verdiyseniz su fazla verdiysenız dokulme olur.