Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Koyunun tanesi 1000 liraya çıktı

Koyun fiyatları 1000Tl ye ulaştıZiraat Bankası’nın küçükbaş hayvancılık yatırımlarına verdiği sıfır faizli kredi ile damızlık koyuna talebin artması fakat yetiştiricilerin elindeki koyun ve kuzuları satmaması, koyun fiyatını bin liraya çıkardı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın kasaplık koyun ithalatı yapılacağını duyurmasına rağmen, koyun fiyatı düşmüyor, artıyor. İki yıl önce kuzusu ile birlikte 500-600 liraya satılan koyun şimdi tek başına 1000 liradan satılıyor. Kuzu fiyatı ise 500 lira civarında.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kasaplık koyun ithalatının da yapılacağını duyurmasına rağmen koyun fiyatı düşmüyor artıyor. Kurban bayramında ithal edilen kurbanlık koyunlar alıcı bulamazken, yerli koyun fiyatı 1000 liraya ulaştı.

DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre, Ziraat Bankası’nın büyükbaş hayvancılık yatırımlarının yanı sıra küçükbaş hayvancılık yatırımlarına da sıfır faizli kredi vermesi koyuna olan talebi artırdı. Bu nedenle üretici elindeki koyun ve kuzuları satmıyor. Üreticinin koyun satmaması nedeniyle fiyat 1000 liraya kadar çıktı.

Balıkesir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bayram Atbakan, kurbanlık koyun ile damızlık koyun piyasasının çok farklı olduğunu belirterek: “Kurbanlık koyun ithalatı yapılınca zannedildi ki koyun da yaşanan sorun çözülecek. İkisi çok farklı bir piyasa. Üstelik ithal kurbanlık koyunlara ilgi olmadı. Kurbanlık ithal edenler bu koyunları satamadı. Daha çok yerli koyun kesildi. Bu nedenle koyun varlığı azaldı. Bir yandan hayvan sayısı azalırken diğer tarafta verilen desteklerle yatırımlar arttı. Bu nedenle kimse elindeki koyunu satmak istemiyor.” diye konuştu.

Yatırımlar talebi artırdı
Ziraat Bankası’nın verdiği sıfır faizli kredinin damızlık koyuna olan talebi çok artırdığını ve yatırımcının koyun bulamadığını vurgulayan Atbakan, 2008’de çifti 500-600 liraya satılırken bugün bir tek koyunun 1000 liradan satıldığını söyledi. Balıkesir Birliği olarak 680 bin koyunu kayıt altına aldıklarını belirten Atbakan Şunları söyledi: “Bizim birliğimize üye olan bir yetiştiricinin en az 25 koyunu olması gerekiyor. Koyun başına verilen 10 lira destek ve koyun sütüne verilen kilo başına 10 kuruşluk destek, birliklere üye olanlara veriliyor. Bu uygulama ile sektörde kayıt sistemi oluşturuldu. Yetiştiriciler, elindeki koyunu ve doğan kuzuları satmak yerine kendi sürüsünü büyütüyor. Koyunun tanmesi bin lira olmasına rağmen satmak istemiyor. Daha da değerleneceğini düşünüyor. Balıkesir’e her gün yatırımcılar geliyor. Ziraat Bankası’ndan aldıkları kredi ile yatırım yapmak istiyorlar. Fakat kimse koyun satmadığı için genellikle alamadan dönüyorlar.”

İthal koyuna ilgi yok
İthal koyun ve kuzuya ilgi olmadığının altını çizen Bayram Atbakan: “ Koyun ithalatı Başlkan ülkelerinden yapılıyor. O ülkeler bize göre çok gerideler. Hem et hem de süt verimi bakımından bizim çok gerimizdeler. Bu nedenle ithal koyunlara ilgi yok. Doğru dürüst koyun ithal edilmiyor. Koyuna talep artınca Balıkesir’de bir firma 5 bin koyun ithal etti. Ama satamıyor. Koyun ithalatı bu sorunu çözmez” dedi.

Islah yapılmalı
Birlik olarak Karacabey Merinosu olarak bilinen ırka yönelik bir ıslah projesi yürüttüklerini ve 6 bin 300 hayvanı 12 bine çıkardıklarını hatırlatan Atbakan, benzer bir projeyi 2011’de kıvırcık ırkı koyun ıslahında uygulayacaklarını söyledi. İthalatın çözüm olmayacağını yerli ırkların ıslah edilerek koyunculuğun geliştirilebileceğini anlatan Bayram Atbakan, Romanya’nın ithalata kapalı olduğunu, ancak bazı ithalatçıların koyunları Romanya’dan Bulgaristan’a getirerek oradan Türkiye’ye getirdiklerini sözlerine ekledi.

Kurbandan sonra yüzde 20 artış
Pehlivanoğlu Grubu Et Direktörü Hüseyin Özşenoğulları, kurban bayramından bu yana kuzu fiyatının yüzde 20 oranında arttığını ve kilosunun 20 liradan 24 liraya çıktığını söyledi. Kurban Bayramı’ndaki kesimler nedeniyle hayvan varlığının azaldığını anlatan Özşenoğulları: “ Kuzu eti satanlar bu malı satmak istemiyor, çünkü para kazanamıyor. Kısa vadede fiyatın düşmesi de pek mümkün değil. Daha önce kuzu için ithalat kararı çıktı. Fakat ithalat ucuz değil ki. Bulgaristan, Macaristan,Yunanistan’dan ithalat yapılıyor. Kilosu 15 lira civarında. Orada da ucuz değil.” diye konuştu.

 

Kaynak: Dünya Gazetesi

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın