Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Eker: 'Hayvancılık sektörü için tedbirimizi aldık'

Eker: 'Hayvancılık sektörü için tedbirimizi aldıkTarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Hükümetimiz hayvancılık sektörünün geliştirilmesiyle ilgili olarak kısa, orta ve uzun vadede tedbirler almıştır" dedi.

 

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Valiliği görevine atanan İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Ziyarette, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Eker, "Balıkçılıkla ilgili bizim sularımızı denizlerdeki balık varlığını iyi korumamız gerekiyor" dedi.

Bakan Eker, şunları kaydetti: "Ekolojik dengeyi zarar görmeyecek şekilde muhafaza etmemiz lazım. Biz bunları sirküler yoluyla denetliyoruz ve kontrol ediyoruz. Bazı türlerle ilgili zaman zaman bazı endişeler dile getiriliyor. Yakın tarihte lüferle ilgili böyle bir endişe dile getirildi. Ama biliyorsunuz lüfer kendisi enerjik balık dolaşıyor, bir de etçi et obur bir balıktır. Onu çok fazla bıraktığınız zaman bu defa diğer balıkların aleyhine gelişebiliyor. Biz bunları hepsini o vatandaşlarımızın kaygılarını saygıyla karşılıyoruz. Çünkü bu sular bizim bu balıklarda içinde yetişecek olan balıklar da bizim. Et balık kurumunun şu safhada balıkta kuruluşun tüzüğünde var. Şirketin sözleşmesinde o faaliyetlerde var çünkü kurulduğunda et balık kurumu olarak kurulmuş fakat uzunca bir süre balıkla ilgili bir faaliyet yapmış değil. Şuanda özel sektör özel bir piyasa bunu kendisi düzenliyor." Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise, Afyonkarahisar’ın hayvancılık açısından gerçekten çok önemli bir merkez olduğunu söyledi.

Eroğlu, "İstanbul’un et ihtiyacının büyük bir kısmını burası karşılıyor ayrıca sucuk açısından çok ileri noktalardayız" dedi.

Bakanlar daha sonra basına kapalı olarak gerçekleştirilen AK Parti İl Danışma Meclisine katıldılar.

Kaynak: Milliyet

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın

Benzer Haberler