Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Amerika'nın Kuraklıkla Mücadelesi Başarılı Oldu

Amerika'da 1930'lu yıllarda meydana gelen kuraklık en az 1 milyon kilometrekarelik tarım alanını çöle dönüştürdü. Federal hükümet, böyle bir afetin tekrar yaşanmaması için çeşitli önlemler aldı.

Ardahandaki Arıcılara Bakanlık Desteği

aricilik.jpg Kafkas Arı ırkının gen kaynağının korunması amacıyla Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı nın arı üreticilerine geçmiş yıllarda olduğu gibi 2010 da da maddi destekte bulunacak.

Safranın üretim alanı genişleyecek

Safran üretim alanları genişledi Karabük'ün Safranbolu ilçesine adını ve dünyanın en pahalı bitkisi olan Safran üretimi konusunda Konarı köyünde İbrahim Çetintürk'e ait 800 metrekare arazide Safran dikimi yapıldı.

Tarlada Fare Zararı Uyarısı

fare.jpg Uzmanlar bu yıl tarlalarda çok farklı bir zararla karşı karşıya kalındığını belirttiler.

GDO Yönetmeliği

gdo.jpg Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan yeni “GDO Yönetmeliği Uygulama Talimatı”, 06 Mayıs 2010 tarihinde 81 ilin Tarım İl Müdürlükleri ile ilgili Laboratuar Müdürlüklerine gönderildi.28.04.2010 tarih ve 27565 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren GDO Yönetmelik Değişikliği gereğince oluşturulan komite tarafından yapılan değerlendirme sonucu hazırlanan yeni talimatla daha önceki tüm talimatlar yürürlükten kaldırıldı.

Türk hibrid mısır tohumu geliştirildi

TÜBİTAK desteğiyle 3 yıl süren araştırma kapsamında geliştirilen ürünler, yabancı kökenli mısır çeşitlerine göre ilk yılda yüzde 20 uygun maliyet avantajı getirdi.

Canlı Hayvan İthalatı İhalesi Yeniden Yapılacak

sigir.jpg Rekabet şartları oluşturulamadığı gerekçesiyle iptal edilen kasaplık canlı hayvan ithalatı ihalesi, Et ve Balık Kurumu tarafından 20 Mayıs tarihinde yeniden gerçekleştirilecek.

Çiftçi ürününü aracısız satacak

Birlik, üreticinin mahsulünü aracı olmadan doğrudan satabilmesi için Türkiye'nin önde gelen market zincirlerinden Migros ve Carrefoursa ile el sıkıştı.