Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Bu karpuzun yarısı kavun

kavun.jpgİzmirli avukat Ufuk Karhan'a ait tarlada yetişen karpuz, görenleri hayrete düşürüyor. Çünkü bu karpuzun yarısı kavun.

Torbalı'nın Karaot köyündeki tarlasında eşi Sema Karhan'la birlikte her yıl sebze ve meyve yetiştiren Karhan, "Kavun ve karpuz tohumlarını birlikte ektiğimiz tarladan ürünleri toplarken bizi çok şaşırtan bu meyveye rastladık. Böyle bir şeye ilk kez şahit oluyoruz." dedi. Benzerine daha önce rastlamadıkları meyveyi incelenmesi için dalından koparıp korumaya aldıklarını söyleyen Karhan çiftinin yetiştirdiği diğer meyveler ise normal. Kavun karpuz karışımı meyveyi gördüklerinde heyecanlarını saklayamadıklarını dile getiren Sema Karhan, "Bizim için hoş bir sürpriz ve anı oldu. Bilimsel bir açıklaması olup olmadığını merak ediyoruz." şeklinde konuştu.

Konuya Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Erkan açıklık getirdi. Bu durumun genetik sebeplerden kaynaklanabileceğini belirten Prof. Dr. Erkan, "Kavun gibi algılanan tarafta doku bozulmasının işaret ettiği bir kabuk bağlama meydana gelmiş." dedi. Can Ercan, İzmir

http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=597800

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın