Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Tavukçuluk

Tavukçuluk 15 yıl 10 ay önce #255

• Agriboy
  • Agriboy's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 1
Herkese Selam;
Ege Üniversitesi 1990 Zootekni mezunuyum.1992 yılından beri tavukçulukla uğraşıyorum.Yumurtalık ve etlik damızlık . yem .
saha teknik elemanlığı. üretim müdürlüğü yaptım.
2001 yılından beride broiler fason yetiştiriciliği yapıyorum.
Yardım ve destekte bulunabilirim.
Hakan BOZKURT
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Tavukçuluk 15 yıl 9 ay önce #290

• burak114
  • burak114's Avatar
  • Yeni Üye
yaklaşık dört sezon broiler civcivi aldım.25-30 tane kadar.fakat her defasında aynı hastalıkla karşılaştım.tarif etmem gerekirse;soluk alıp-verirken hırıltı sesi geliyor,daha sonra hastalık ilerleyerek hıçkırık haline dönüşüyor ve çok geçmeden ölümle sonuçlanıyor.bu hastalığa karşı ne gibi önlemler alınmalı ve nasıl tedavi yöntemleri kullanılmalıdır?ilaç isimleri ile yardımcı olursanız sevinirim...iyi çalışmalar...

Cvp:Tavukçuluk 15 yıl 9 ay önce #293

• angel girl
  • angel girl's Avatar
  • Yeni Üye
slm ben tavukçuluk bölümü okuyorum bıldığıme göre tedavisi yok ama soğuk mevsımde kümes sıcaklığının artırılması gerekir antibiyotik uygulaması yararlı olur aşı olarak en cok suş massachuttes kullanın

Cvp:Tavukçuluk 13 yıl 5 ay önce #2833

dostum tavuklarında görülen hastalık Mikoplazmasiz-Kronik Solunum Sistemi Rahatsızlığı kısaca CRD denilen hastalık.
Hastalığı önlemek için yeterli havalandırma ve minimum stres koşullarına getirmen gerekir kümesi.(sıcaklık stresi,alan darlığı gibi)

Hastalık belirtileri görüldükten sonra hırıltılı solunum yapan hayvanları ayrı bi yere ayırmalısın bulaşmayı önlemek için.
Geniş spektrumlu antibiyotik kullanarak tedaviye gidebilrsin. Buarada da kümes dezenfeksiyonu yapmalı ve stres koşullarını azaltmalısın ki önlemini almış olasın :) bol şans