Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Fasulyede Yeşilkurt, Kırmızıörümcek, ve Tohum Sineği

FASULYEDE YEŞİLKURT, KIRMIZIÖRÜMCEK ve TOHUM SİNEĞİ

YEŞİLKURT

İlkbaharda Nisan sonu Mayıs başından itibaren ilk kelebekler görülmeye başlar. Kelebekler genellikle akşam üzeri uçuşurlar.

Zarar Şekli :

Yapraklarla beslenen larvalar (tırtıllar) daha sonra fasulye, domates, biber, patlıcan, bamya, nohut ve mercimek  gibi sebzelerin meyvelerini delerek içine girer ve orada beslenirler. Ayrıca bir meyveden diğerine geçmek suretiyle de bir çok meyvenin zarar görmesine neden olurlar.

image001.jpg

Mücadelesi:


Kültürel Önlemler:

Tarlada ve çevresinde yabancı ot temizliği yapılmalı, çürük meyvelerin tarlada bırakılmayıp imha edilmesi gerekmektedir.

Kimyasal Mücadele:

Yeşilkurt mücadelesinde esas,  koruyucu mücadele yapmaktır. Larvalar meyveye giriş yapmadan önce ilaçlamayı yapmak gerekir. Bunun için fasulye domates, biber, bamya ve nohutta Haziran başından itibaren tarlaya köşegenler doğrultusunda girilerek tarlanın büyüklüğüne göre 50-100 bitki kontrol edilerek bitki üzerinde zararlı aranır. Bulaşma oranı %5 ve yukarısı bulunursa derhal kimyasal mücadele yapılmalıdır. İlaçlamalar sabah erken veya akşam üzeri yapılmalı, bitkinin iç ve alt kısımlarının ilaçlanmasına özen gösterilmelidir.

image004.jpg

YEŞİLKURT

Kırmızı örümcekler yaprakların alt yüzeyinde bulunur ve çıplak göz ile zor  fark edilebilirler. Tarla kenarında ve içindeki yabancı otlardan, bulaşık fidelerden bitkilere geçerler. Yaprak alt yüzüne yaprak damarı boyunca yaptıkları ağlar arasına yumurtalarını bırakırlar.

Mücadelesi:

Kültürel Önlemler :

Sonbaharda sebze artıkları tarla ve bahçeden uzaklaştırılmalı, yazın yabancı ot çapasına önem verilmelidir.

Kimyasal Mücadele :

Kırmızı örümcekler sebzelerin bulunduğu her dönemde zarar verebilirler. Sebze bahçelerinde ilk çiçeklenme döneminde köşegenlerden araziye çapraz girilerek bitkinin alt, orta ve üst yapraklarından birer adet koparılarak veya koparılmadan üzerinde sayım yapılır. Fasulye gibi küçük yapraklı bitkilerde 25-30, hıyar gibi iri yapraklı bitkilerde 10-20 adet yaprak incelenerek küçük yapraklı sebzelerde 1-3 adet canlı, iri yapraklı sebzelerde 3-5 adet canlı kırmızıörümcek bulunursa  kimyasal mücadeleye karar verilir. Yaprakların alt ve üst yüzeylerini alabora ederek ilaçlamak gerekir. İlaçlamalar rüzgarsız  havada  sabah veya akşam üzeri yapılmalıdır. Ayrıca; koruma amaçlı olarak kırmızıörümcekler  kültür bitkilerine geçmeden önce tarla kenarlarını bant ilaçlaması şeklinde ilaçlama yapılmalıdır. Kırmızıörümceklerin kimyasal ilaçlara karşı dayanıklılık kazanmasını önlemek amacıyla da ilaçlar değiştirilerek kullanılmalıdır.

image006.jpg image008.jpg

TOHUM SİNEĞİ

Ergin sinek gri  renkli ve vücudu siyah kıllarla kaplıdır. Larvalar (tırtıllar) ise açık krem rengindedir

image010.jpg

 

Zarar Şekli:

Yumurtadan çıkan larvalar toprakta organik materyallerde, tohum yataklarındaki çimlenmekte olan tohumlarda; çimlenen tohumların kök, gövde, büyüme konisi ve kotiledonlarında galeri açarak beslenir. Gövde ve kotiledonlar, toprak yüzüne çıkmadan zarar görürler. Büyüme konisi tahrip olan bitkiler gelişemez, kök ve gövdesi fazla zarar gören bitkiler kurur. En önemli konukçuları fasulye, hıyar, kabak, kavun ve karpuzdur. Çevre koşullarının böceğin gelişmesine elverişli olduğu yıllar  fasulye ekimin 1-2 defa tekrarlanmasına neden olacak kadar zararlı olabilmektedir.

Mücadelesi:

Kültürel Önlemler:

Taze çiftlik gübresi  yerine çiftlik gübresinin kullanılması gerekir.

Kimyasal Mücadele:

Tohum İlaçlaması :

Ekimden önce 1kg tohumu ıslatacak miktarda su içinde ilaç eritilerek bu ilaçlı su ile tohum ilaçlanır. Bir süre kurutulduktan sonra ekim yapılır.

Toprak-Yeşil Aksam İlaçlaması:

Kimyasal mücadelede bir yıl önceden bulaşık olan tohum yatakları, fideliklerde ekimden önce tohum yatakları veya ocaklar mutlaka ilaçlanmalıdır. Fide dikiminden sonra ilk zarar görüldüğünde kimyasal mücadeleye başlanır.

 

 

Benzer Konular