Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Türkiye'nin ürün desen haritası çıkarıldı

arazi_15.jpgTarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'deki 30 ekolojik havzada, 527 milyon veri kullanarak ürün desen haritası çıkardıklarını söyledi. Üç yıl süren çalışmanın Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu aktaran Eker, ülkenin hangi bölgesinde ne ekilip biçileceğini ve destekleneceğinin bu harita sayesinde değerlendirileceğini kaydetti.

Bundan sonra gelişigüzel ürün ekilemeyeceğini ve rekolte fazlası olmayacağını vurgulayan Bakan Eker, tarım sektöründe çok büyük reformlara imza attıklarını kaydetti.

Bakan Mehdi Eker, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından Hilton Otel'de düzenlenen Ege Tarım Zirvesi'ne katıldı. Burada konuşan Eker, "Türkiye Tarımsal Üretim Havzaları Destekleme Modeli çalışması bitti, Bakanlar Kurulu'nda imza aşamasında. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bu konularla ilgili en büyük ve en önemli çalışmasıdır. 30 ekolojik havzada, 527 milyon veri kullanılmak suretiyle toprak, iklim, ürün desenleri, canlı organizma, dış ticaret ve ekonomi verilerini harmanladık. Bilgisayar ortamına aktararak, hangi havzada hangi ürünün, hangi verimlilik düzeyinde yetiştiğinin haritasını çıkardık." dedi.

Haritanın, Bakanlar Kurulu onayından sonra hayata geçeceğini ifade eden Bakan Eker, "Tarım desteklemelerini de bu havzalarda önerilen ürün desenine göre değiştireceğiz. Verimli olmayacak, ekolojik ve ekonomik olarak üretimi sürdürülemeyecek ürünlere destek vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Tarım sektörünün önünde çok büyük engeller olduğunu, bunların başında da miras yoluyla bölünan arazilerin geldiğini vurgulayan Bakan Eker, "Tarımla ilgili temel sıkıntılarımızdan biri de Medeni Kanunumuz'dur. Tarım arazileri, miras yoluyla bölünüyor. Türkiye şu anda, gelişmiş hiçbir ülkede örneği olmayan bir durumu yaşıyor. Avrupa Birliği'nde kişi başına ortalama 30 ile 50 hektar tarım işletmesi varken bizde 6 hektar, yani 60 dönüm. Türkiye'nin 3 milyon 100 bin tarım işletmesi var. 6 hektar büyüklüğüye her bir işletme 7 parselden oluşuyor, yekpare değil." dedi.

Toprak Kullanım ve Arazi Koruma Kanunu'nu devreye soktuklarını, tarım arazilerinin bölünmesinde 20 dekar sınırı koyduklarını anlatan Tarım ve Köyişleri Bakanı, bunun iyileştirme kapsamında olduğunu, kesin çözüm için de bir taslak hazırlayarak Bakanlar Kurulu'na sunduklarını, kanunlaşması halinde sıkıntının önümüzdeki 10 yıllık süreçte bitebileceğini kaydetti. Arazilerin toplulaştırılması için devlet eliyle ciddi bir çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Bakan Mehdi Eker, 40 yılda 420 bin hektar tarım alanın birleştirdirildiğini, 2003-2008 arasında ise 562 bin hektarlık arazi birleştirme başarısı gösterdiklerini söyledi. 2009 yılında ise GAP'ta 1 milyon 188 bin hektarlık birleştirme çalışması yaptıklarını ve yıl sonunda tamamlanacağını aktaran Bakan Eker, ayrıca şu anda 5,5 milyon hektar tarım arazisinin sulandığını, faizsiz kredi sistemiyle damlama sulama sistemini devreye soktuklarını, kısa zamanda bu miktarın 8,5 milyon hektara çıkacağını söyledi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın gelişen yüzyıla uyum amacıyla kendi içinde de reformlar yapmaya devam ettiğini belirten Eker, bunun için gıda, balık ve hayvancılık alanlarında birer genel müdürlük kurma çalışması başlattıklarını söyledi. Bu sayede sektör temsilcilerinin daha kolay muhatap bulabileceğinin altını çizen Bakan Eker, zirai ilaç kullanımına da sınırlama getirdiklerini hatırlattı. 2002 yılında 55 bin ton ilaç kullanırken, bunun 2008'de 49 bine düştüğünü anlatan Eker, daha da azaltmak için önümüzdeki yıldan itibaren toprak tahlili şartını getireceklerini ifade etti.

"Her köye bir ziraat mühendisi" projesinin de başarıyla devam ettiğini belirten Bakan Eker, maaşlarının sıkıntı oluşturması üzerine sayıları 2 bin 500 olan mühendisleri Bakanlık kadrosuna aldıklarını ve özlük haklarını iyileştirdiklerini anlattı. Eker, mühendis sayılarının da önümüzdeki dönemde 10 bine çıkmasını hedeflediklerini dile getirdi. Bütün bunların yanında Ankara'da geçen günlerde dünyanın üçüncü büyük gen bankasını kurduklarını vurgulayan Eker, burada 250 bin hububat çeşidinin kayıt altında tutulduğunu anlattı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı

Yorumlar (3)

  • bence baştan beri yapılması gereken bir uygulamaydı bölgede yetişmesi olanaksız olan ürünleri yetiştiren çiftçiler bu şekilde ekonomık anlamda cok kayıplar yasamaktaydı... hiç olmasa planlı programlı çalışmalara başvurulacağı belli eğer uygulanabilse hem çiftçiler hemde ülke ekonomisi için çok önemli bir proje...böyle bir tarım politikasının gerçektende faydalı olacağını düşünüyorum.

    0 Beğen
  • bu projenin biran önce uygulamaya geçirilmesi gerekiyor çünkü çiftçi daha önce deneyimli olduğu arazide dahi ekipte yetişmeyen mahsülün bir sonraki sene yetişir ümidiyle tekrar ekiyor

    0 Beğen
  • Uygulayabilirler mi acaba.. Birde artık şu tarla bahçe basşına tapu göstererek veriler teşviklere bir dur densin çiftçi üretmeden teşvik alıyor artık ürettiği kadar teşvik almannın zamanı geldi.

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın