Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Tarım sektörü de paket peşinde

ac_ciftci.jpgTarım ve gıda sektörü de hükümetten önlem paketi bekliyor. Sektör temsilcilerinin, KDV indirimi, kredi ertelemesi, borçların yeniden yapılandırılması gibi talepleri var.  Hükümetin küresel mali krizin etkilerini azaltmak için ardı ardına açıkladığı ekonomik paketlerden, tarım ve gıdaya yönelik bir önlem çıkmaması, sektör temsilcileri tarafından tepkiyle karşılanıyor. Tarım ve gıdanın stratejik öneminin arttığına dikkat çeken sektör temsilcileri, geç olmadan tedbir alınması gerektiğine işaret ediyor

Sektörün toparlanması için KDV indirimi, kredi ertelemesi, borçların yeniden yapılandırılması ve üretim girdilerinde indirim gibi talepler ön plana çıkıyor.
Diğer sektörlere önlem paketi açıklanırken tarımda geçen yıl 5.8 milyar lira olan desteğin 4.95 milyar liraya düşürüldüğünü belirten Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın, bu desteklerin yarısının seçimden önce ödendiğini, bunun politik hedeflere yönelik bir adım olduğunu vurguladı. Türkiye'de geçen yıl bitkisel üretim değerlerinde gerileme olduğunu, bu yıl ise yağış değerlerinin iyi olmasına rağmen piyasa koşullarının kötü olduğunu anlatan Günaydın, "Pamuktan hububat ve narenciyeye kadar tüm ürünlerde piyasa koşulları kötü. Rekabet yaratabilmek için girdi fiyatlarını uygun bir düzeye çekmek lazım. Tarımsal girdiler üzerindeki KDV ve ÖTV'ler kaldırılmalı" dedi. Günaydın, sadece Ziraat Bankası'na yönelik borç ertelemenin yetmeyeceğini vurgulayarak, "Özel bankalara borcu olan üreticiler var. Elektrik ve sulamaya ilişkin borçlar yeniden yapılandırılmalı. Ayrıca piyasayı regüle edecek bir kuruluş yapılandırılmalı. Ankara'ya 2-3 saat mesafede 200 kuruşa çıkan ürün, Ankara'da 2.5 liraya satılıyorsa ciddi bir sorun var demek ki. Pazarlama kanallarına yapılacak müdahale çok anlamlı olacaktır" diye konuştu.

2009 iyi bir yıl olmayacak
Çiftçilerin bu krizde ayakta kalabilmesi için acil tedbir alınması gerektiğini söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar da, zamanında önlem alınmamasının sosyal problemler doğurabileceğine dikkat çekti. 2007 yılında tarımsal üretimin kuraklık ve diğer bazı nedenlerle yüzde 7'den fazla küçüldüğünü, 2008 rakamlarına göre de tarımdaki büyümenin yaklaşık yüzde 4,1 düzeyinde kaldığını belirten Bayraktar, "Yani, 2007 yılındaki düşük olan üretim, genelde 2008 yılında da önemli bir artış göstermedi. 2009 yılında ise tarımsal üretimimiz için şimdiden bir tahmin yapmak oldukça güç. Yaşanan ekonomik krizin de etkisiyle, başta gübre olmak üzere girdi kullanımında önemli düşüşler oldu. Girdi fiyatlarındaki artışlara paralel olarak ürün maliyetleri artarken, ürün fiyatlarında ise düşüşler yaşandı. Tüm göstergeler, son aylardaki yağmurlara rağmen, 2009'un da iyi bir yıl olmayacağı sinyallerini vermiyor" diye konuştu. Sektördeki sorunların çözümü için çok yüksek düzeyde seyreden girdi maliyetlerinin azaltılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, gübrede gümrük vergisinin kaldırılması ve tarımsal girdilere uygulanan KDV oranlarının düşürülmesi gerektiğini anlattı. Bayraktar, tarımsal kredi ve elektrik borçlarının genel olarak yeniden yapılandırılması gerektiğini da dile getirdi.

Türkiye'nin geleceği tarım
Dünya genelinde geçen yıl yaşanan krizin tarımın önemini bir kere daha ortaya koyduğunun altını çizen Akdeniz Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak ise, "Hükümetin tarımın desteklenmesiyle ilgili bir takım tedbirler düşündüğüne inanıyorum. Bunu yakında açıklanmalarını umuyoruz" dedi. Kavak, Türkiye'de yaklaşık 20-25 milyon insanın geçimini tarımdan sağladığını, böyle bir dönemde herkesin üzerine düşen görevler olduğunu anlattı.
Bakliyat sektöründe ağırlıklı olarak KOBİ niteliğinde olan firmalara bankaların kredi konusunda destek olması gerektiğini belirten Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği (PAKDER) Genel Başkanı Mehmet Tevfik Dinçer de, tahsilat konusunda sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekti. Kayıtdışılık sorunu olan pirinç ve bulgurda perakende satış noktalarında yüzde 8 olan KDV'nin yüzde 1'e çekilmesini istediklerini ifade eden Dinçer, bunun iç piyasanın canlanmasında olumlu bir etki yapacağına işaret etti.


Hayvancılıkta üretim tehdit altında

Son 3 yıldır küresel ısınma, kuraklık, alternatif enerji kaynaklarındaki değişim gibi sebepler yüzünden sıkıntıda olan hayvancılık sektörü de destek bekliyor. Küresel ekonomik krizin sektördeki sorunları tetiklediğini vurgulayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Hayvancılık Sektör Meclisi Başkanı Fevzi Topal, tedbir alınmaması halinde sektörde üretimin sürdürülebilirliğin tehlikeye gireceğini dile getirdi. İşletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için hayvanlarını kesime gönderdiklerini anlatan Topal, "Zaten sürekli zararda olan işletmeler ya küçülmekte ya da kapanmakta. Bu noktada işletmelerin acil ihtiyaçlarına yönelik harcamaların karşılanmasına yönelik önlemlerin alınması gerekli" dedi.


TOPAL'A GÖRE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

* Geçici bir süre süt destekleme primleri artırılarak aylık olarak ödenmeli.
* Besicilikle ilgili bir destekleme programı tüm besicileri kapsayacak şekilde uygulamaya konulmalı.
* Ziraat Bankası'nın süt sığırcılığı için uygulanan sübvansiyonlu kredilerinin besicilik için de verilmesi sağlanmalı.
* Tavukçuluk sektöründe uygulanan enerji kullanımına yönelik tarife tüm hayvancılık sektörüne sağlanmalı.
* İç piyasadaki daralmanın bir nebze de olsa canlandırılması için et, süt, yumurta gibi temel gıda maddeleri ile yemdeki KDV yükü iyileştirilmeli ve tüketim artırılmalı.

 

Kaynak: Referans Gazetesi

 

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın