Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Tarım Bakanı'ndan 'gen bankası' müjdesi

tarim_bakani_m_eker.jpgTBMM'de konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de tarım sektörünün giderek daha iyi noktaya geldiğini söyleyerek, 2009 yılında Ankara'da 250 bin örnek kapasiteli gen bankası inşa edileceği müjdesini verdi.

Ankara- TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Güldal Mumcu'nun başkanlığında toplandı.

Gündem dışı söz alan CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ve MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy'un tarım sektörüyle ilgili eleştirilerini yanıtlayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de tarım sektörünün 2002'den bu yana, görülmeyen bir şekilde 3 yıl üst üste büyüme kaydettiğini, 2007'de bazı bölgelerdeki kuraklık nedeniyle küçülme yaşandığını ifade etti.

Türkiye'de aslında tarım sektörünün giderek daha iyi bir noktaya geldiğini vurgulayan Eker, bunda, tarımsal politikalar, yeni projeler, doğrudan destekleme gibi çalışmaların önemli etkisinin olduğunu dile getirdi.

Tarımsal desteklemenin, yalnızca çiftçinin doğrudan cebine konulan nakit paradan ibaret olmadığını belirten Eker, bunun dışındaki çalışmalar ve yatırımların da dikkate alınması gerektiğine dikkati çekti.

Tarımsal dış ticaretle ilgili eleştirilere de yanıt veren Eker, bu konuda, sınıflandırmadan dolayı tarım sektörüne haksızlık yapıldığını söyledi. Eker, ''Tarımsal ham maddeler, tarım sektörünün ihracatı olarak görülüyor. Ancak, bunlardan elde edilen ürünlerin ihracatı, sanayi ihracatı olarak kaydediliyor. Bu nedenle, ithalat ile ihracat arasında fark görünüyor. Bu durum da (tarım kötüye gidiyor) gibi algılanıyor. Türkiye çok şükür ihracat fazlasına sahip, eksiğine değil'' diye konuştu.

Tarımsal Öğretimin 163. yılını da kutlayan Eker, ziraat mühendislerinin istihdamla ilgili sorunlarına da değindi. Eker, 2002'de Tarım Bakanlığı'nda 7 bin 51 olan ziraat mühendisi sayısının 2008'de 10'binin üzerine çıkarıldığını bildirdi.

Bakan Eker, tarım sektöründeki projelerde de ciddi ilerleme kaydedildiğini belirterek, 2009 yılında Ankara da 250 bin örnek kapasiteli gen bankası inşa edileceğini, bunun, Anadolu'nun bitki gen kaynaklarının işlevsel hale gelmesi, tarım ve üretimin çeşitliliği açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

Yorumlar (4)

 • gen bankasının kurulması çok güzel bir şey olur bu gibi atılımlar türkiyeninde tarımda söz sahibi olmasına yardımcı olur bu gibi çalışmlara daha önce başlanmalıydı ileride dışa daha bağımlı olmamak için ama yinede güzel bir atılım

  0 Beğen
 • sayın bakannım artık size inanmıyorum kusurbakmayın 2500 personel alınacaktı....insanların umutlarıyla oynadınız .helal olsun gözümüzm içine bakarak yala söylediniz .tebrikler

  0 Beğen
 • Sayın Bakanım inanırlılığınızı kanıtlamanız için tam zamanı.Şu Ziraat Mühendisi alımındaki verdiğiniz sözünüzü yerine getirmelisiniz.Sizin verdiğiniz vaatlerinizi binlerce genç dört gözle bekliyor.Ayrıca P hibe bedellerinin de bir an önce ödemeniz çiftçinin bu tür projelere inanmayı istiyor.

  0 Beğen
 • Sayın Bakanım, Çiftçinin ürün desteklemelerini (yonca,ayçiçeği,mısır,buğday,arpav.b)öderseniz bizi faiz sıkıntısından kurtarırsını.Ayrıca TEK'e olan borçlarımız da her gün katlanarak artıyor.Kuyularımızı açtıramıyacak duruma geldik.Lütfer, biz çiftçilerin sesine kulak vermalisiniz.Sizden hakkımız olaı istiyoruz.Popilist bir davranış beklemiyoruz.Sadece hakkımız olan desteklemerimizi istiyoruz.Saygılar.

  0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın