Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Siyah incire hormon tehdidi

incir.jpgUludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, ''etephon hormonunun bazı incir üreticileri tarafından erkencilik sağlamak amacıyla kaçak olarak kullanılması, zamanla 'Bursa Siyah İnciri'nin özelliklerinin bozulmasına neden oluyor'' dedi.

Çalı, yaptığı yazılı açıklamada, Bursa'nın tescilli markası konumunda olan ve yıllık 18 milyon dolarlık ihracat hacmine sahip ''Bursa Siyah İnciri''nin marka haline gelmiş özelliklerinin ruhsatsız ilaç kullanımı nedeniyle tehlike altında olduğunu söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 1990 yılında tescillenen ''Bursa Siyah İnciri''nin marka haline geldiğini ifade eden Çalı, ''Marka kent Bursa'nın en önemli markalarından birisi de 'Bursa Siyah İnciri'dir. Bursa'nın toprak, hava sıcaklık, nem, rüzgar, gibi coğrafi bölge özelliklerindeki üretim koşullarında kendisine has görünüm ve tada sahip olan 'Bursa Siyah İnciri' ihracat sırasında da kendi ismiyle dünya pazarlarında yerini almaktadır'' şeklinde konuştu.

Çalı, bazı üreticilerin pamuk kozaları için kullanılan, başka bir üründe ruhsatsız olan ve tavsiye edilmeyen ''ethephon'' hormonunu incirlerde kullandıklarına dikkati çekerek, ''Etephon hormonunun bazı incir üreticileri tarafından erkencilik sağlamak amacıyla kaçak olarak kullanılması zamanla 'Bursa Siyah İnciri'nin özelliklerinin bozulmasına neden oluyor. Bu maddenin incirde kullanılması kaçak olduğu gibi erkencilik etkisi üreticiyi aldatmakta ve incir kalitesinin kötüleşmesinden başka ağaçların zamanla yozlaşmasına neden olabilmektedir'' görüşüne yer verdi.

''Ethephon'' hormonunun kullanılmasının ihracata da büyük darbe vurduğuna işaret eden Çalı, şunları kaydetti:

''İncir ağaçlarında ethephon kullanımı, ihracata büyük zarar vermekte. Bu hormon kesim zamanından sonra 3-4 günü bulan nakliye sırasında da etkisini devam ettiriyor. Sonuçta ürün pazara geldiğinde raf ömrü ya çok kısa sürüyor ya da hiç rafa gitmeden çöpe gidiyor. Sonuçta ihracatçının ek maliyetlerle 2 avro civarına mal ettiği incir, yarım avro fiyat bile etmez hale geliyor. Yaşanan ekonomik zararın yanı sıra ürünümüz büyük prestij kaybına uğruyor.''

Çalı, ''Bursa Siyah İnciri''nin Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatındaki yerinin göz ardı edilemeyecek noktalara geldiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin yıllık taze meyve ihracatı, 2007 yılında 404 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu ihracatın 133 milyon doları UİB kanalıyla yapıldı. UİB'in 2007 verilerine bakıldığında da incir ihracatının 13 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Bu rakam Türkiye'nin yıllık 18 milyon dolar olan taze incir ihracatında UİB'in ve Bursa'nın yerinin ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. Önlem alınmaması halinde gelecek birkaç yıl içerisinde 'Bursa Siyah İnciri' özelliklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Son yılların ihracatta yükselen değeri olan 'Bursa Siyah İnciri'nin özelliklerini kaybetmesi yıllık 18 milyon doları bulan bir katma değerin yok olması anlamına gelmekte. Konuyla ilgili olarak çiftçilerimizin duyarlı davranmalarını bekliyoruz.''

İncirde kesim zamanının Tarım İl Müdürlüğü uzmanlarının değerlendirmeleri sonucunda başladığına da değinen Çalı, sezonun açıldığı ilk günlerde ürün rekoltesi ve fiyat açısından bir öngörüde bulunmanın son derece zor olduğunu belirtti. Çalı, ''Şimdiden rekolteyle ilgili bir şeyler söylemek zor ancak 2005-2006 yıllarında UİB kanalıyla gerçekleştirilen 8 bin 500 tonluk ihracat miktarını geçmeyi umut ediyoruz'' dedi.

Kaynak:ekoyol

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın