Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Kurak alanlara israil modeli

okaliptus.jpgTürkiye'de bulunan türleri sulak alanları kuruttuğu gerekçesiyle yok edilen okaliptüs ağaçlarının, İsrail'deki türlerinin tarıma elverişsiz alanlarda erozyonun önlenmesi, meraların oluşturulması ve arıcılığın geliştirilmesi için kullanıldığı, bu durumu Türkiye'nin de model alabileceği bildirildi.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Doğanlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 4 türünün yer aldığı okaliptüs ağaçlarının, Akdeniz ve Ege bölgesinde yaklaşık 13 bin 500 hektarlık alanda bulunduğunu ancak, elverişli özelliklerinin bulunmadığını söyledi.

Okaliptüs ağaçlarının ilaç sanayisinin yanı sıra mobilya ve kağıt yapımında kullanıldığını ifade eden Doğanlar, bu ağaçların farklı türlerinin değişik amaçlar için kullanıldığını kaydetti.

Geçtiğimiz ay İsrail'de bulunan okaliptüs ağaçlarında inceleme yaptığını belirten Doğanlar, yaklaşık 50 farklı türün yer aldığı bu ülkede ağaçların kurak alanlarda erozyonla mücadele, mera ıslahı ve arıcılık amacıyla yetiştirildiğini ifade etti.

İsrail'de çöl ikliminin bulunması nedeniyle toprakların tarım için çok fazla değerlendirilemediğinin altını çizen Doğanlar, şöyle devam etti:

''İsrail'de değerlendirilemeyen her boş alanda okaliptüs ağacı var. Erozyonu önlemek amacıyla dikilen bu fidanlar, 5 yıllık kısa bir sürede büyük ağaçlara dönüşüyor. Bulunduğu bölgede de ağacın rüzgarı kesme özelliği yemyeşil meralara dönüşüyor. İsrail bu meralarda inek ve koyun yetiştiriciliği yapmaya başladı. Ülkede bulunan bazı okaliptüs ağaçları da çiçek açma özelliği nedeniyle arılar için kullanılıyor. Yılın 12 ayı çiçek verme özelliği bulunan bu türler sayesinde orman köylüsü arıcılık yaparak geçimini sağlıyor. Çiçeklerde bulunan polenlerin özelliği nedeniyle de bu arıların ürettiği ballar daha lezzetli oluyor ve normal bal fiyatının iki katına satışa sunuluyor. İsrail çöl topraklarını bu şekilde verimli hale dönüştürürken Türkiye neden aynı modeli uygulamasın? Önümüzdeki yıllarda bu ülke arıcılıkla inek ve koyun yetiştiriciliğinde okaliptüs ağaçlarını iyi şekilde değerlendirerek önemli bir konuma gelecek.''

''BOŞ HER ALANA OKALİPTÜS''

Türkiye'de de tarım için kullanılamayan çok fazla boş arazinin bulunduğunu vurgulayan Doğanlar, ''İsrail'de bulunan okaliptüs ağaçlarının tohumlarından Güney Doğu Anadolu başta olmak üzere elverişsiz arazilere ekerek, kazanç sağlayabiliriz. Ayrıca, Ege ve Akdeniz gibi bölgelere de bu ağaçlardan ektiğimizde arıcılıkta önemli ivme kazanılacağına inanıyorum'' dedi.

Doğanlar, Türkiye'de kullanılamayan her boş alana okaliptüs ağacı ekilmesi gerektiğini, bu sayede hem orman köylüsünün kalkınacağını hem de boş arazilerin en iyi şekilde ekonomiye kazandırılabileceğini ifade ederek, ''İsrail'de konuyla ilgili yaptığımız araştırma, gözlem ve görüşlerimizi ilgili kurumlara ileterek, bu konuda öncülük yapmaya çalışacağız'' diye konuştu.

Kaynak: Star.com.tr

Yorumlar (3)

  • güzel bilgiler ama ben şunu merak ettim:bu kadar su isteği olan bir bitki kurak alanlarda nasıl büyüme gösterecek.farklı su ıstemeyen çeşitleri var ise neden bunlar zamanında ekılmedı_?_

    0 Beğen
  • bu okaliptus türlerine nasıl ulaşabiliriz

    0 Beğen
  • Güzel bilgiler ben iç anadoluluyum köyümüze dedikleri bu ağacı ekersek sanırım iyi olur. Üstte arkadaşın dediği gibi bu ağacın tohumlarına nasıl ulaşacağız?

    0 Beğen
Yorum yapmak için oturum açın