Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Avrupalıların yeni gözdesi keçiboynuzu

keciboynuzu_gencziraat.jpgMersin`in Tarsus ilçesinde üretilen ve afrodizyak özelliği yanında kolesterol düzenleyicilikten, çocuklarda zeka ve kemik gelişimine kadar birçok faydası bulunduğu belirtilen keçiboynuzu nektarının, İngiliz ve Almanların gözdesi olduğu bildirildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından bir süre önce orman köylüsünün gelir düzeyini artırmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında bozuk ormanlık arazilerde keçiboynuzu bitkisi yetiştirilmeye başlandığını anımsatan Atışeri, projede yüzde 100 başarı sağlanması halinde elde edilen ürün miktarının önemli ölçüde artacağını ifade etti.

Atışeri, yeni ekim alanlarından elde edilen ürünlerle Türkiye"deki yıllık 20 bin ton dolayındaki keçiboynuzu nektarı üretiminin de buna paralel olarak artacağına işaret ederek, ""Böylece hem Türkiye"de daha çok ürün piyasaya sunulmuş hem de ihracatı artarak ülkeye daha çok döviz girdisi sağlanmış olacak"" dedi.

Türkiye"de keçiboynuzu nektarı üretimi ve ihracatı yapan sayılı firmalardan biri olduklarını söyleyen Atışeri, Tarsus"taki tesislerinin günlük 3 ton keçiboynuzu nektarı işleme kapasitesine sahip olduğunu belirtti. Atışeri, şöyle konuştu:

""Kimyasal veya doğal katkı maddesi olmadan üretilen pekmezin önemli bölümünü, yurt içinde piyasaya sürüyoruz. İngiltere ve Almanya"ya geçen yıl 20 ton keçiboynuzu nektarı ihraç ettik. Bu yılki hedefimiz ise 30 ton. İhracatımız geçen yıllara oranla arttı. Bu artış, İngiliz ve Almanların keçiboynuzu pekmezini sevdiğini gösteriyor. Bir süre önce ihracata başladığımız ABD"de de ürünümüz ilgi görmeye başladı. Bu arada yeni pazar hedefimiz Arap ülkeleri. Arap ülkelerinde pekmezin tutulacağını sanıyoruz. Bu ülkelere zaten keçiboynuzu meyvesini gönderiyoruz.""

Atışeri, Özden markasıyla piyasa sürdüğü keçi boynuzu nektarının, Hacettepe Üniversitesinde yapılan incelemede, antioksidan aktivitesinin çok yüksek olduğuna ilişkin belge verildiğini kaydetti.

-KEÇİBOYNUZU PEKMEZİNİN FAYDALARI-

Cinsel gücü artırdığı ve bu yönde kalıcı etki yarattığı bilinen keçiboynuzu pekmezinin, ayrıca kolesterolü düşürdüğü, içerdiği yüksek miktardaki potasyum, fosfor ve kalsiyumla, çocukların zeka ve kemik gelişimini sağladığı, astım, bronşit ve nefes darlığı gibi rahatsızlıkları önlediği, göğüs ağrılarını izole ettiği belirtiliyor.

Balgam söktürücü ve hazmı kolaylaştırıcı özelliği de bulunduğu ifade edilen an pekmezin, hafızayı ve dikkati artırdığı, sinirleri rahatlattığı kaydediliyor.

-KEÇİBOYNUZU-

Anadolu"nun bazı bölgelerinde ""harnup"" olarak da bilinen, ana vatanı Yunanistan, Fas, Tunus ve İsrail olan keçiboynuzu, Türkiye"de ise Antalya ve Mersin ile Muğla"nın Datça ilçesi dolaylarında yaygın şekilde yetişiyor.

Meyveleri mayıs ayı başında büyümeye başlayan keçiboynuzu, haziran-temmuz aylarında olgunlaşıyor. Olgunlaştıktan sonra meyve rengi yeşilden kahverengiye dönüşen keçiboynuzu, kuruyuncaya kadar toplanmıyor. Doğada kendiliğinden yetişen bu meyve, Eylül ayından Aralık ayı sonuna kadar hasat edilebiliyor.

Zaman

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın