Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

2008'de traktör satışları % 39 azaldı

traktr_galeri.jpgTürkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ekonomik krizle birlikte çiftçinin traktör alamadığını, işçi çıkaran traktör fabrikalarının ise kapanma noktasına geldiğini belirtti.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, kriz sonucu tarımda girdi kullanımı ve mekanizasyon talebinin düştüğünü, 2008 yılında traktör satışlarının yüzde 39 azaldığını belirtti.
Bayraktar, "Bu durum, sadece tarımı ve çiftçilerimizi değil, bu girdileri ve makineleri üreten sanayiyi de vuruyor. Çiftçilerimizi gübre, ilaç, tohumluk ve makine satın alabilir duruma getirmeliyiz. Getirmeliyiz ki, tarımsal üretimi artırabilelim, tarımsal sanayiyi çalışır halde tutabilelim" dedi.
Nakit sermayesi yetersiz olan çiftçilerin söz konusu ihtiyacını karşılayabilmek için krediye ihtiyaçları bulunduğunu ifade eden Bayraktar, kredi kullanımında zorluklar yaşandığı, çiftçilerin gelirleri ve satın alma güçlerinin gerilemesine bağlı olarak taleplerinin de düştüğü tespitinde bulundu. Bayraktar, şu bilgileri verdi:
"2008 yılında traktör üretimi yüzde 26, traktör satışları yüzde 39 oranında azalmıştır. 2007 yılında 33 bin 538 adet olan traktör üretimi, 2008 yılında 24 bin 807 adet olurken, satış rakamlarına baktığımızda, 2007 yılında 24 bin 41 olan traktör satışı, 2008 yılında 14 bin 621;e düşmüştür."

2008 YILINDA GÜBRE KULLANIMI

Bayraktar, 2008 yılında gübre kullanımında ise yüzde 30;a yakın azalma yaşandığına dikkati çekti.
2008 Ekim ayı itibariyle gübre fiyatlarında yüzde 98-154 oranlarında artış olduğunu belirten Bayraktar, söz konusu fiyat artışları nedeniyle 2008 Ocak – Ağustos dönemi gübre tüketiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında azalma olduğunu kaydetti. Bayraktar, şu görüşleri dile getirdi:
"2008 Ekim ayı sonuna kadar yüksek fiyatla gübre alan çiftçimiz, borcunu nasıl ödeyeceğini düşünmektedir. Fiyatlardaki bu istikrarsızlık; çiftçilerimize ve tarımsal üretime zarar verecek, kullanılamayan gübre, üretim ve verimde azalmaya yol açacaktır. Gübre fiyatlarında istikrar olmalıdır. Gübrede adeta bir oyun oynanıyor. Bu oyunlar, çiftçiyi gübre kullanmaktan maalesef soğutuyor. Bu oyun sadece üreticilerimize değil, ülkemize de zarar verecektir. Herkes bu durumu göz önüne almak zorundadır. Çiftçilerimizin sıkıntılarını hafifletebilmek için acilen zirai kredi borçlarının yeniden yapılandırılarak ertelenmesi ve tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için sıfır faizli yeni kredi kullanabilmeleri gerekmektedir."
Krizin, çiftçiler ve tarım sektörüne darbe vurduğunu belirten Bayraktar, söz konusu darbenin etkisini azaltıcı önlemlere ilişkin görüşlerini, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ve geçen hafta toplanan Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısında sunduklarını bildirdi.

Kaynak: Referansgazetesi.com

Yorumlar

  • Henüz hiç yorum yok
Yorum yapmak için oturum açın