Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: ziraat fakülterinde bölüm seçme

ziraat fakülterinde bölüm seçme 16 yıl 1 ay önce #184

• ckul07
  • ckul07's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 1
ziraat fakülterinde bölüm seçme bazı üniversitelerde 2.sınıftan sonra yapılıyormuş.bence cok doğru.3.sınıftan sonra bölüm seçmek saçmalık zaten.

AduLogo.gif
Son Düzenleme: 16 yıl 1 ay önce yazan admin.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:ziraat fakülterinde bölüm seçme 16 yıl 1 ay önce #185

• agronomist
  • agronomist's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 23
  • Teşekkür Sayısı: 1
Çoğu üniversitede zaten bölüm 2. sınıfta seçiliyor, ama 4 sınıfta bölüm ayrımı gerçekleşiyor.
Şu anki uygulamaya göre bölüme özgü dersler sadece 4 sınıfta veriliyor. Bu süredede yeterli bilgi edinilemiyor.
Aslında 2. sınıfta bölüm seçiminden sonra temel derslerle birlikle ağırlıklı olarak bölüm derslerinin verilmesi çok daha doğru bir uygulama olurdu.

Cvp:ziraat fakülterinde bölüm seçme 16 yıl 1 ay önce #190

• alimusdagi
  • alimusdagi's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 14
arkadaslar ben ziraat 2. sinif ogrencisiyim hangi bölümü secmeliyiz tavsiyesi olan var mı?biliyorum her bölümün kendine gore avantajlari var ama biraz daha net yorumlar istiyorum tskürler.......

Cvp:ziraat fakülterinde bölüm seçme 16 yıl 1 ay önce #191

• admin
  • admin's Avatar
  • Gencziraat Kurucusu
  • Gönderiler: 111
  • Teşekkür Sayısı: 6
Valla arkadaşım dediğin gibi her bölümün kendine göre iş alanları ve avantajları var.
Özel sektörde büyük firmalar bölüm ayrımını genel olarak Bitkisel Üretim Bölümleri , Hayvansal Üretim olarak diye gerçekleştiriyorlar. Bölüme okadar önem vermiyorlar.
Ör: Tarım Ekonomisi Mezunu olupta zirai ilaç ve diğer alanlarda çalışan alanında uzmanlaşmış çok sayıda ziraat müh. bulunmakta.

Öncelikle Bitkisel Üretim mi , Yoksa Hayvansal Üretim bölümlerimi önce buna karar vereceksin.
Ve hangisi sana daha uygun ? Bulunduğun çevrede hangi alanlarda ziraat müh. ihtiyaç duyuluyor. Örnek olarak : fide tesislerinin yoğun olduğu bir bölgede bahçe bitkileri mezunları iş bulma yönünden daha avantajlı olabilir. yada hayvancılığın yoğun olduğu bir yerde tabiki zootekni bölümü daha akılcı bir yaklaşım olabilir.

Bitkisel Üretimde en çok tercih edilen bölümler sırasında ilk olarak Bitki koruma ve Bahçe Bitkileri ,Toprak bölümleri geliyor.

Dikkat etmen geren başka bir konu; bu bölümlerinde giriş not ortalamaları genel olarak diğer bölümlere göre daha yüksek. çoğu arkadaşlarım ilk sınıflarda bitki koruma bölümü seçecem dediler fakat not ortaları yeterli olduğundan diğer bölümlere gitmek zorunda kaldılar:(

Kendi kişisel görüşüm, zirai ilaç bayisi açma,veya bu alanda çalışma gibi bir düşüncen varsa bitki koruma seç derim. Bakarsın yeni değişen yönetmelik ileride tekrar değiştirebilir.:lol:
Son Düzenleme: 16 yıl 1 ay önce yazan admin.

Cvp:ziraat fakülterinde bölüm seçme 16 yıl 1 ay önce #211

ben uludag universitesindeyim ve bizde 3. sinifta bolumumuze gidiliyor..

Cvp:ziraat fakülterinde bölüm seçme 16 yıl 1 ay önce #214

• agronomist
  • agronomist's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 23
  • Teşekkür Sayısı: 1
Her üniversitede aynı olmayabiliyor zaten bu uygulama Çukurova Üniversitesinde de 2 senedir yürürlükte yani 2. sınıf sonunda seçimler yapılıyor 3. sınıfta ortak dersler yine alınıyor ve 4. sınıfta herkes kendi bölümüne:)
Son Düzenleme: 16 yıl 1 ay önce yazan agronomist.