Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: 18 yıldır buna cevap arıyorum

18 yıldır buna cevap arıyorum 15 yıl 2 gün önce #1449

• sevenx
  • sevenx's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 2
benim g.hanede kelkitte tarlalarım var yanlız tarlamın birinde enteresan bişi var tarlam su altı yani rahatlıkla sulana bilen bir yer gübrelemede yapıyorum ama gel görki tarlanın tam ortasında (adıma vurdum tam ortası) bir metre daile biçiminde yusyuvarlak bir yerde hiç ot bitmiyor ama hiç yaklaşık 1.5 metre kadar kazdım altında taş veya başka bişi yok ve yaklaşık ben 18 senedir farkındayım ama aile büyükleri daha öncedende orada ot bitmedigini söylediler nedir sizce bu ve ne yapmam lazım ne olabilir fikirlerinizi ögrenmek istiyorum???
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:18 yıldır buna cevap arıyorum 15 yıl 2 gün önce #1450

• The_One
  • The_One's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 137
  • Teşekkür Sayısı: 4
öncelikle benim kişisel yorumum burda alacağınız herhangi bir cvp çok yanlış olur çünkü hiç kimse toprağı araziyi görmeden gerekirse analizini yapmadan bişeyler söyleyecek olursa ezbere konuşmuş oluru ancak daha önce bu vaka gibi yanı aynı şeylere rastalayan kişiden daha net bir bilgi alabilirsiniz ben hiç bir şekilde ezbere dayalı bir yorum yapmak istemiyorum yardımcı olamadığım için kusura bakmayın isterdim gerçekten umarım aynı şeyleri gören bir arkadaşımızı size yardımcı olur kolay gelsin ii çalışmalar
Son Düzenleme: 15 yıl 2 gün önce yazan The_One.

Cvp:18 yıldır buna cevap arıyorum 15 yıl 1 gün önce #1452

• jester
  • jester's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 57
  • Teşekkür Sayısı: 5
Bence mutlaka analiz edilip yerinde görülmesi gereken bişey fakat kesin olmamakla birliktetahminen şu olasılıklar mümkün olabilir.
eğer daha önce toprağın o bölgesine her hangi bir kimyasal maruz bırakılmışsa ekolojik denge doğal olarak böyle bir tepki vermiş olabilir. Ki o yerde bırakın bitkiyi mikroorganizmalarda dahil olmak üzere hiç bir canlı yaşamaz. Aynı şekilde belki hatırlıyorsunuzdur Atom bombası gibi bombaların atıldığı yerdeki tahribatı düşünün. Bugün hyroşima,japonya da da ne bir solucan nede bir bitki yaşamaz. Fakat sizin bu bahsettiğiniz yer küçük bir alan olduğu için bence bunun gibi doğayı etkileyecek her hangi bi kimyasala maruz kalmış olabilir. mesela daha öncelri birileri oraya kimyasal madde içeren bişeyler gömmüş olabilir. bilemiyorum....
bence bu konuyu çok merak ediyorsanız vede çifçilik mesleğiyole uğraşıyorsanız bir çok gübre firması ücretsiz toprak analizi yapıyor. o bahsettiğiniz yerin çeşitli yerleirnden toprak örneği alıp analiz yapılmasını isteyebilirisiniz böylece toprağınızın sorununu daha ii anlarsınız.
hayırlı günler...

Cvp:18 yıldır buna cevap arıyorum 15 yıl 1 gün önce #1453

• The_One
  • The_One's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 137
  • Teşekkür Sayısı: 4
bunun olma ihtimali yüksek jester sana katılıyorum ama dediğimiz gibi ezbere konuşmamak en ii si

Cvp:18 yıldır buna cevap arıyorum 15 yıl 18 saat önce #1457

• bestofizmir
  • bestofizmir's Avatar
  • Aktif Üye
  • Gönderiler: 35
  • Teşekkür Sayısı: 1
o bahsettiğiniz bölgede her hangi bir çukurluk varmı?
toprak analizi yaptırdınız mı (tarla geneli değil sadece o bölgeden derin bir analiz 1,5 mtden alınan) ?
tarlanızın etrafında su birikintileri nehir dere gölet gibi kaynaklar varmı?
o bölgede herhangi bir renk değişikliği varmı?

bu soruları cevaplarsanız ne olduğunu anlarsınız...

sorunun çözümüne gelince eğer seviyeyle ilgili bir sorununuz yok ise o bölge madem o kadar ufak bir alan, o bölgedeki toprağı çıkartıp yerine başka bir toprak getirerek o problemi daha kolay çözebilirsiniz... allah bol mahsul ve kazanç versin... kolay gelsin...

Cvp:18 yıldır buna cevap arıyorum 14 yıl 11 ay önce #1465

• sevenx
  • sevenx's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 2
bestofizmir yazan:
o bahsettiğiniz bölgede her hangi bir çukurluk varmı?
toprak analizi yaptırdınız mı (tarla geneli değil sadece o bölgeden derin bir analiz 1,5 mtden alınan) ?
tarlanızın etrafında su birikintileri nehir dere gölet gibi kaynaklar varmı?
o bölgede herhangi bir renk değişikliği varmı?

bu soruları cevaplarsanız ne olduğunu anlarsınız...

sorunun çözümüne gelince eğer seviyeyle ilgili bir sorununuz yok ise o bölge madem o kadar ufak bir alan, o bölgedeki toprağı çıkartıp yerine başka bir toprak getirerek o problemi daha kolay çözebilirsiniz... allah bol mahsul ve kazanç versin... kolay gelsin...
o tarla sürekli sürülüp ekiliyor topragı degiştirmeye gerek yok alt tarafında tarladan aşagıda kalan bir küçük dere var ama bu dereye uzak bölümde öle cukur falan yok bildigin her sene ekilen bir tarla toprak her sene sürülüyor yani karışıyor sürekli aklıma gelen altında çürümekde olan bir metal olması belki savaşdan kalan bişi
  • Sayfa:
  • 1
  • 2