Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: arkadaşlar lütfen acil cevap verirseniz sevinirim

arkadaşlar lütfen acil cevap verirseniz sevinirim 15 yıl 1 ay önce #1206

• pempem
  • pempem's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 4
ben ziraat 1.sınıftayım ve toprak dersi alıyorum. iki sorum var bunlara çok acil cvp verirseniz çok sevinirim. 1.si sodyumun topraktaki önemi? 2.si biri kumlu biri killi iki toprak var. organik madde miktarı ve tüm koşullar aynı. bu topraklardan hangisi daha koyu?(cevap kumlu) nedeni nedir? lütfen ilgilenin en geç salı akşamına kadar sürem var..:(
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:arkadaşlar lütfen acil cevap verirseniz sevinirim 15 yıl 1 ay önce #1207

bildiğim kadarıyla sodyumun fazla olmaması lazım arkadaşım toprakta sodyumun fazla olması tuzulupğa sebep olur...bitkiler bildiğiniz gibi aktif taşıma ile besin elementlerini suyu alır bu taşımada Na-K pompası vardır bu pompa düşük sodyum ve fazla potasyumu sağlar yani sodyumu dışarı atar potasyumu ise alır bu dengenin sağlanması lazım...

Cvp:arkadaşlar lütfen acil cevap verirseniz sevinirim 15 yıl 1 ay önce #1208

• rizaozturk
  • rizaozturk's Avatar
  • Paylaşımcı Üye
  • Gönderiler: 43
Na miktarı toprakta önemlidir çünkü aşırı derecede oluşan Na tprakta tuzlulaşma meydana getirerek çoraklaşmaya neden olur.killi toprak biras daha ağır topraktır ve kolloidel yapısı yüksek bu koşullarda organik maddeyi absorbe debilir ama kumlu toprakta organik madde serbest bir dolaşım sağlayabilir kumlu toprağın koyu olmasıda içerisinde serbest halde bulunun organik madde den kaynaklanmaktadır

Cvp:arkadaşlar lütfen acil cevap verirseniz sevinirim 15 yıl 1 ay önce #1212

• pempem
  • pempem's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 4
çok tşk ederim ilgilendiğiniz için:)

Cvp:arkadaşlar lütfen acil cevap verirseniz sevinirim 15 yıl 1 ay önce #1217

• abbas300
  • abbas300's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 1
Toprakta sodyum, arkadaşlarımında belirttiği gibi tarımsal üretim için belirleyici ve sınırlayıcı. Sodyum fazlalığı bitkide birbiriyle ilgili bir çok soruna yol açıyor. Bunun dışında toprak fiziği ve mekaniği açısından bakarsakta toprakta strüktür oluşumunu olumsuz etkileyerek erozyonu tetikler.
kil konusuna gelincede killi toprağın açık renk olması doğaldır çünkü kil beyaz renklidir.Ve nem durumuna göre şişme büzülme yapıcağından organik madde olsa bile toprak yüzeyiinden derinlere doğru hareket edicektir.