Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Solarizasyon ile Karpuz Yetiştiriciliği

Solarizasyon ile Karpuz Yetiştiriciliği 14 yıl 9 ay önce #1661

• JeoleX
  • JeoleX's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 7
Öncelikle merhaba, ben ziraat öğrencisiyim ve çiftçilik yapıyorum baba tarafından. Bu sene uyguladığımız solarizasyon ile karpuz yetiştiriciliği hakkında bilgi vermek istedim.

Toprağın işlenişi ve örtünün yerleştirilmesi:
Toprağı güzelce bir işledik ve kültivatör aleti ile tezekleri güzelce tuz buz ettik. Daha sonra örtüyü ve damlama hortumlarını çekebilmek için sırt yaptık, örtü ile toprak arasında neredeyse hava kalmıyacak gerginlikte örtüyü ve damlama hortumlarını bir alet ile çektik.

Tohumun Ekimi ve Karpuzun Gelişimi:
Çektiğimiz örtüye 80-90cm aralarla çapı 5-6cm olan delikler yaptık ve 8 saat kadar damlama ile su damlattık. 25 Mayıs da bir kısmı Golden West ve bir kısmı PS olmak üzere tohumları ektik ve üzerlerine bir avuçdan az ince kumlu toprak döktük. 20 Hazirana kadar hiç su vermedik tohumlar çimlendi, karpuz fidesi kolları uzattı ve fındık iriliğinde karpuzlar gözükmeye başladı.Bundan sonra ilk suyla birlikte gübre verdik ve 3 günde bir su veriyoruz. 26 Haziran da kimi karpuzların büyüklükleri 2 yumruk büyüklüğüne geldi.

NOT: Fide 8-10 cm kadar büyüdükten sonra böcekler damlama borularını kemiriyor diye damlama ile ilaç akıttık 3-4 saat kadar su fazla geldi ve kök çürüklüğü (fusarium gözükmeye başladı) daha sonra ilaç ile kurtardık, fide tam gelişmeden fazla su zararlı kanımca.

Bugüne kadarki durumu böyledi karpuz geliştikçe sizi bilgilendireceğim .
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Solarizasyon ile Karpuz Yetiştiriciliği 14 yıl 9 ay önce #1670

• cuby
  • cuby's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 57
peki
1)ekim yaptığınız toprakta bu yılden önce 5-6 yıl içerisinde karpuz ekim dikimi yapılmışmıydı?
2)Uyguladığın alan genişliği nedir maliyet nasıldır
3) aynı hastalıklarla başka bir mücadele şekli olan kabak aşısına göre avantajları nelerdir
bunlar hakkında bilginizi paylaşırsanız benimle sewinirim...

Cvp:Solarizasyon ile Karpuz Yetiştiriciliği 14 yıl 9 ay önce #1677

• JeoleX
  • JeoleX's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 7
1)Ekin yaptığımız toprakta evvelki sene kökledik, 40 senelik bağ vardı, 1 sene toprağı dinlendirdik.
2)20 dekara 4 milyar damlama ve örtü maaliyeti
3)Bu soruyu tam anlayamadım biraz daha açarmısınız.

Cvp:Solarizasyon ile Karpuz Yetiştiriciliği 14 yıl 9 ay önce #1679

1.Arkadaşım fusariuma yakalanmış olan karpuzu kurtarmak diye birsey olmaz yakalandıktan sonra bitki gider, kurtardım diyorsan eğer ilacı ticari isminide verebilirmisin.?

2. Solarizasyon diye birseyden bahsetmen mümkün değil,kullandın terim yanlış, malç gibi yaptık desen daha iyi olur. eğer mümkünatı varsa yaptın işin resimlerini paylaşırsan sevinirim.