Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: ORGANİK GÜBRE İMALATI VE ÜRETİM TESİSİ

ORGANİK GÜBRE İMALATI VE ÜRETİM TESİSİ 14 yıl 10 ay önce #1536

• yusufyel
  • yusufyel's Avatar
  • Aktif Üye
  • Gönderiler: 30
  • Teşekkür Sayısı: 2
Değerli Organik Sevdalısı Dostlarım;26,05,2009
Organik gübre üretim tesisleri hakkında yazdığım yazılarımın ilgili sitelerdeki formlarda ilgi ile takip edilmesi ve bana ulaşan organikçi dostlarımın bu konu hakkında benden istemiş oldukları ön bilgiler konusundaki yoğunluğu memnuniyetle gördüm ve oldukça çok bu ilgi karşısında mütehassıs oldum.
Tüm organikçi dostlara teşekkür ederim…
Ancak,
“ORGANİK GÜBRE ÜRETİM TESİSİ KURULMASI” noktasında biraz detaylara girmek mecburiyeti hasıl oldu….
Organik gübre üretimi konusunda ana detay olarak üç ana unsur öne çıkmaktadır.Bunları basitten zora doğru sıralarsak;
*-İster leonardit olsun isterse hayvansal gübreler olsun - tavuk gübresi,büyükbaş gübresi gibi hiçbir zahmet çekmeden atık olarak bırakıldıkları yerde uzun zamanda kendi kendine organik gübre haline dönüşür.sadece elemek ve çuvallayarak pazarlamak gibi bir zahmeti vardır.Fakat bu şekilde elde edilen organik gübrenin geçen bu zaman içerisinde pek çok besin elementini kaybetmesi söz konusudur.Pek fazla yararı bitkilere olmayabilir.Ama yinede hiç gübrelenmemiş olmasından, toprak için ,bu şekilde bile gübrelenmesi faydalıdır.Toprak için faydalıdır fakat bitkiler için beklenen yeterli randumanı vermeyebilir.Çok cüzi sermaye ile üretimi yapılıp pazarlanabilir.Tek tehlikesi içerisindeki patojen mikroorganizmaların yeterince yok edilememesi ve yabancı ot tohumlarının itlaf edilememesidir.İnsan ve hayvanların sağlığına zarar verebilir.kullanım esnasında gerekli tedbirler alınmalıdır.
*-Birincisine göre daha zahmetli olan ikici yöntem ise “ORGANİK GÜBRE İMALATI” dır.bu yöntemde fazla bir mekanizasyon ve otomasyon yoktur.bu yöntem genellemesi içerisinde “FERMANTASYON”,”KOMPOSTLAMA”,BİYOGAZ ÜRETİM SONRASI ÜRÜN”,”MANUEL KARIŞIM” gibi imalat şekilleri vardır.Genellikle manuel olarak insan gücüne dayalı üretim yapılır.Elde edilen organik gübre besin değeri olarak kendi standart özelliklerine en yakın özellikleri taşır ve Pazar payı olan bir yapıya sahiptır.besin değeri olarak istenilen randumana yakın değerler elde edilebilir.Patojen mikro organizmalar ve yabancı ot tohumları büyük ölçüde yok edilebilir.Üretimi zamana bağlıdır.bu zaman max 45 – 60 gün arasında değişir.Büyük kapasiteli üretimler için elverişli değildir.
*-Üçüncü yöntem ise bizim sizlere uzun zamandır lanse ettiğimiz.”ORGANİK GÜBRE ÜRETİM TESİSİ” dir.Bu yöntemde gübrenin ham olarak sisteme dahil olmasından itibaren paketleninceye kadar geçen tüm serüveni otomasyonludur ,kontrol altındadır..Kesinlikle sistem içerisinde patojen mikro organizmanın ve yabancı ot tohumlarının hayatiyeti biter.Her aşamada sistem içerisinde üretilmekte olan organik gübrenin yapısı kontrol edilebilir ve gerekli besin elementleri ilavesi yapılabilir.Homojen bir yapı ve süreklilik sağlanması mümkündür. kendi kendisini amorti etme zamanı oldukça verimlidir.Sistemin kuruluşuna bağlı olarak ve üretim materyaline bağlı olarak katı ve sıvı formlarda üretim yapmak mümkündür.katı formlar olarak aynı tesiste TOZ,GRANÜL ve PELET formda üretmek mümkündür.Üretim esnasında fire oluşması neredeyse imkansızdır.Tertemiz bir ortamda üretim yapılır.
Bu açıklama görülen lüzum üzerine yapılmıştır.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.